Nasze projekty

Europejscy biskupi spotkają się w Polsce

Przewodniczący Konferencji Episkopatów z europejskich państw spotkają się w Poznaniu w dniach 13-16 września na zgromadzeniu plenarnym. Będą rozmawiać o solidarności i wolontariacie.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski gospodarzem tegorocznego spotkania będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, metropolita poznański i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Solidarność i wolontariat to główne tematy spotkania. Nawiązywać one będą do historii Polski, kiedy to Ruch „Solidarność” przyczynił się do obalenia komunizmu w Europie. Uczestnicy zgromadzenia będą również dyskutować o wolontariacie młodzieży i dorosłych jako ewangelicznym zaangażowaniu w życie Kościoła i społeczeństwa, które łączy Europę.

„Okolicznością, która skłoniła mnie do zaproszenia tego gremium, była historia Kościoła i naszej Ojczyzny. W tym roku bowiem obchodzimy 1050-lecie pierwszej diecezji w Polsce, jaką była diecezja poznańska, oraz 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Te dwie rocznice tłumaczą się same przez się. Stąd też to wyjątkowe wydarzenie, jakim jest spotkanie biskupów Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu, będzie czymś nadzwyczajnym, podkreślającym jeszcze bardziej te podwójne uroczystości” – zaznaczył abp Gądecki.

Reklama
Reklama

W spotkaniu wezmą udział m.in. kard. Angelo Bagnasco, metropolita Genui i przewodniczący CCEE, kard. Vincent Nichols, arcybiskup Westminster i wiceprzewodniczący CCEE, oraz przewodniczący Konferencji Episkopatów z państw europejskich. Obecni będą również kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów z Watykanu, oraz abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. Poszczególne konferencje episkopatów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

KAI/ad

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite