Nasze projekty

Ekstremalna Droga Krzyżowa przygotowaniem do ŚDM

W Środę Popielcową 10 lutego rozpoczną się zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która w tym roku będzie formą duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest nietypową formą rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej podczas nocnego marszu do wybranego sanktuarium. W ubiegłym roku wydarzenie zgromadziło prawie 11 tys. osób. Jego pomysłodawcą jest ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna.

W wydarzeniu biorą udział zarówno wierzący, jak i niewierzący. „Ci pierwsi – by przeżywać ból choć trochę podobny do tego, którego doświadczał Jezus przed śmiercią i by zbliżać się do Boga. Ci drudzy – by stanąć twarzą w twarz z własnymi lękami, niedoskonałościami i tym słabszym ja” – mówi Małgorzata Stabrawa ze Stowarzyszenia Wiosna. „Miarą wielkości człowieka jest największe wyzwanie, jakiego podjął się i wygrał” – podkreśla ks. Jacek Stryczek.

Wśród uczestników ubiegłorocznej edycji EDK był m.in. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. „Ekstremalność warunków, w jakich odbywa się to nabożeństwo, przybliża ją do pierwszej Drogi Krzyżowej. Pozwala budzić w sobie prawdziwe współodczuwanie z ludźmi, w których życiu dziś Chrystus znowu idzie „drogą krzyżową”. To ci, którzy doświadczają odrzucenia, marginalizacji, chorób, niesprawiedliwości, dyskryminacji czy nierówności społecznej” – mówił abp Migliore.

Reklama

W tegorocznej edycji EDK w całej Polsce powstało ok. 115 rejonów – dwa razy więcej niż w 2015 r. Organizatorzy szacują, że w tym roku liczba uczestników sięgnie 20 tys.

Ogólnopolskie zapisy uczestników do EDK ruszają już 10 lutego, w Środę Popielcową. Zgłaszać się można przez stronę www.edk.org.pl.


Zapisz się na Ekstramlną Drogę Krzyżową tutaj!

Reklama

Ekstremalna Droga Krzyżowa to projekt krakowskiej Męskiej Strony Rzeczywistości, współorganizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Jego pomysłodawcą jest inicjator Szlachetnej Paczki, ks. Jacek Stryczek. Pierwsza edycja EDK odbyła się w 2009 r., na 44-kilometrowej trasie z krakowskiego Podgórza do Kalwarii Zebrzydowskiej. Dziś jest to trasa już historyczna, nosząca imię św. Benedykta. W ub. roku wydarzenie odbyło się w 63 rejonach w Polsce i również w szkockim Glasgow, brytyjskich Stroke on Trent i Blackburn-Halifax oraz w szwajcarskim Zurychu.


pra / Kraków

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę