Nasze projekty

Dzwony kościelne wybrzmią w godzinie „W”

Diecezja warszawsko-praska zachęca, by 1 sierpnia o godzinie 17 wszystkie kościoły włączyły swoje dzwony dla upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to wspólna inicjatywa obu diecezji warszawskich.

W komunikacie, jaki ukazał się na stronie diecezji, czytamy, że dzwony bijące w godzinie „W” to wieloletnia tradycja. Rokrocznie 1 sierpnia o godz. 17 w Warszawie i wielu miastach w całej Polsce odzywają się syreny alarmowe, biją dzwony kościołów i zatrzymuje się ruch uliczny.

W obchody rocznicy Powstania Warszawskiego wpisze się także Msza św. pod przewodnictwem bp. Michała Janochy. Wezmą w niej udział Powstańcy, harcerze i mieszkańcy Warszawy. Msza odbędzie się 26 lipca o godz. 18:00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie ona także transmitowana na facebookowym profilu Muzeum.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00. Zryw ten miał on przynieść wolność miastu i pomóc w wyzwoleniu kraju spod okupacji. Straty powstańcze ocenia się na 18 tys. zabitych i zaginionych oraz 25 tys. rannych. Śmierć poniosło prawdopodobnie nawet 200 tys. cywilów. Do niewoli dostało się około 15 tys. żołnierzy i oficerów, w tym mianowany naczelnym wodzem gen. Tadeusz Komorowski. W czasie walk zburzonych zostało ok. 25 proc. zabudowy miasta, a po ich zakończeniu dalsze 35 proc. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją.

Reklama
Reklama

W Powstaniu wzięło udział około 150 duchownych jako kapelani poszczególnych oddziałów i szpitali polowych. Stanowili oni integralną część Armii Krajowej. Dzięki temu w 1944 r. niemal każdy oddział partyzancki miał swojego kapelana. Na czele powstańczego duszpasterstwa stał ks. płk Tadeusz Jachimowski, ps. „Budwicz”, który zginął 7 sierpnia.

os, KAI, archwwa.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite