Nasze projekty

Dzwon miłosierdzia został odlany

W Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu dziś rano został odlany Dzwon Miłosierdzia. Zawiśnie on na Campus Misericordiae – miejscu, gdzie w lipcu odbywać się będą Światowe Dni Młodzieży i zabrzmi na przywitanie papieża Franciszka.

Dzwon waży 500 kg, ma średnicę ok. 93 cm i brzmi w tonacji a1. Ozdobiony zostanie symbolem Światowych Dni Młodzieży oraz trzema herbami: papieża Franciszka, kardynała Stanisława Dziwisza i papieża Jana Pawła II. Spod ręki przemyskich ludwisarzy wychodziły już o wiele większe dzwony, bo nawet 10-tonowe. – Nie chodziło o to, aby stworzyć wielki dzwon, ale aby dobrać go do uroczystości, skromności Ojca Świętego i żeby jego dźwięk był przyjemny dla ucha – opowiada w rozmowie z KAI Piotr Olszewski, właściciel Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego.

– Dzwon 500-kilogrammowy jest w pewnym sensie wzorcowy, ponieważ jego główna częstotliwość wynosi 440 herzów. Jest to dźwięk bardzo przyjaźnie odbierany przez ludzkie ucho, bo według tej częstotliwości mówimy, według niej stroi się także instrumenty. Im dzwon mniejszy, dźwięk jest wyższy – wyjaśnia.

Dzwon Miłosierdzia został odlany w Przemyślu w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego. Zawieszenie i napęd wykona firma Rduch Bells & Clocks z Czernicy. Dzwon zabrzmi na przywitanie Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Reklama
Reklama

– Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy stać się wykonawcami tego projektu. Jest to kolejne duże wydarzenie w najnowszej historii naszej pracowni, która istnieje od 1808 roku – mówi Olszewski.

W 2014 r. Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu wykonała dzwon Jan Paweł II, który zawisł na Wawelu, a w 2015 r. Mieszka i Dobrawę do Ostrowa Lednickiego – dzwon, który upamiętni 1050. rocznicę Chrztu polski. W tym samym roku powstał również dzwon do Muzeum Katyńskiego w Warszawie – pierwszy na świecie dzwon z „przestrzeleniem”, symbolicznie nawiązując do tragicznych wydarzeń Katyńskich.


pab / Przemyśl

Reklama
Reklama

Wywiad z właścicielem pracowni ludwisarskiej która odlała dzwon, oraz więcej zdjęć znajdziesz po kliknięciu w link.


Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite