Nasze projekty

Dziś Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. „Podjęli walkę o swój dom, o Polskę”

104 lata temu na ulicach Poznania padły pierwsze strzały Powstania Wielkopolskiego. 27 grudnia 1918 roku rozpoczął się zryw, który zwrócił Polsce Wielkopolskę. Dla upamiętnienia tych wydarzeń już po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

domena publiczna/wikipedia.org

27 grudnia 1918 r., po przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania i wygłoszeniu przez niego przemówienia, wybuchło zwycięskie powstanie wielkopolskie. Na pamiątkę tamtych wydarzeń już po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Z tej okazji powstał specjalny spot, w którym wziął udział prezydent Polski Andrzej Duda. Pamiętajmy o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim! Chwała Bohaterom! – powiedział w nagraniu. W spocie wystąpili także mieszkańcy Poznania, wspominający ten ważny zryw narodowy. Podjęli walkę o swój dom, o Polskę. Dla siebie i dla nas. Powstańcy Wielkopolscy – podkreślają w spocie.

„Nie mogła ta ziemia pozostać poza granicami odradzającej się Polski „

Lokalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski pobłogosławieniem 104 metrowej flagi Polski. Podczas Mszy św., której przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, modlili się przedstawiciele Fundacji Mielnica, Stowarzyszenia Miłośników Zabytkowych Pojazdów Mechanicznych Cywilnych i Wojskowych Zajezdnia oraz strzelcy z jednostki strzeleckiej w Koninie. Samorządowców konińskiego regionu reprezentował Ryszard Nawrocki, przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego.

Gromadzimy się przed obliczem Tej, która jest Matką Kościoła, naszą Matką, Bolesną królową Polski. Przytula do swojej piersi białego orła, symbol Polski. Ten obraz chciałby powiedzieć, oto Maryjo, nasza Królowo jest przed Tobą Polska. Jesteśmy jako ci, którzy noszą Ojczyznę w naszym sercu. Znakiem tej miłości jest przede wszystkim nasze życie – mówił ks. Kumala patrząc na strzelców podtrzymujących długą na 104 metry biało-czerwoną flagę. W ten sposób w Licheniu uczczono 104. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (1918-19).

Ks. kustosz podkreślił, że jesteśmy wdzięczni pokoleniu, które przywróciło Polsce Wielkopolskę. Nie mogła ta ziemia pozostać poza granicami odradzającej się Polski – stwierdził marianin.

Reklama

Uczestnicy licheńskiego świętowania wraz ze 104-metrową flagą wyruszyli z Lichenia Starego poprzez region koniński i słupecki – do Poznania, gdzie uroczyste obchody rocznicowe trwać będą do późnych godzin popołudniowych.

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podpisał 23 listopada 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda. Jednym z sygnatariuszy apelu w sprawie ustanowienie święta państwowego, który trafił wcześniej do prezydenta, był metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki.

Reklama

Zwycięskie powstanie

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. jako odpowiedź na negatywne reakcje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego działacza niepodległościowego i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego.

26 grudnia 1918 r. Paderewski wygłosił w Poznaniu przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz, 27 grudnia, swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

ZOBACZ TEŻ: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nowym świętem państwowym

Największy łup wojenny w historii Polski

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-wschodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918, kończącego I wojnę światową.

Szacuje się, że w bitwie o Ławicę (1919) zdobyto największy łup wojenny w tysiącletniej historii polskiego oręża (sprzęt lotniczy o wartości 160-200 milionów marek, w tym ponad 300 samolotów).

KAI, leszno.naszemiasto.pl, tvp.info, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja