Nasze projekty

Dzień wdzięczności w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym

Wolontariusze i ich rodziny, przyjaciele, pracownicy i darczyńcy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi światu” spotkali się podczas „Dnia wdzięczności”, zorganizowanego 26 sierpnia w Krakowie.

W trakcie spotkania wolontariusze dzielili się swoimi świadectwami z pobytów na misjach. Z kolei najmłodsi oraz ich rodzice mogli dowiedzieć się na czym polega praca na misjach oraz jak wygląda życie mieszkańców odległych krajów.

Od 1997 SWM przygotował do wyjazdu na misje ponad 400 wolontariuszy, którzy pomagają w budowie szkół, szpitali i sierocińców, pracują w obozach uchodźców, pomagają misjonarzom w domach dla dzieci ulicy w najdalszych zakątkach świata.

– Poprzez to wydarzenie chcemy dziękować Bogu za dobro, które sprawia przez ludzi, którzy włączają się w dzieło ewangelizacji. Pracujemy na rzecz osób najbardziej potrzebujących naszego wsparcia – mówił ks. Jan Hańderek, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi światu”. Jak dodał, celem działalności jest przywrócenie potrzebującym godności, a także przekazywanie innym wiedzy na temat tego jak mądrze nieść wsparcie drugiemu człowiekowi.

Reklama
Reklama

– Chcemy wrazić wdzięczność wobec wszystkich, którzy tworzą Salezjański Wolontariat Misyjny, zarówno wolontariuszom, ich rodzicom, a także pracownikom oraz wszystkim darczyńcom, którzy angażują się w pomoc najbardziej potrzebującym z odległych krajów świata – mówiła Joanna Zając z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi światu”.

Wolontariusze i współpracownicy SWM podkreślali, że podstawą ich działań jest edukacja, która daje realną szansę na przełamanie błędnego koła ubóstwa, poprzez niesienie pomocy najuboższym z krajów misyjnych.

Od 1997 r. ponad 400 wolontariuszy wzięło udział w realizacji kilkuset projektów zagranicznych. Dotychczasową działalnością SWM objął blisko 40 państw na nie ma wszystkich kontynentach. Działalność ośrodka w kraju obejmuje głównie edukację dzieci i młodzieży, kształtowanie aktywnych postaw społecznych oraz szerzenie idei wolontariatu.

Reklama
Reklama

Na terenie SWM działa Park Edukacji Globalnej o powierzchni ponad 2 ha. Miejsce to zostało przygotowywane z myślą o dzieciach i młodzieży, którzy korzystają w nim m.in. z warsztatów edukacyjnych na temat misji, prowadzonych przez wyszkolonych wolontariuszy. W parku znajdują się m.in. mapa świata, zrekonstruowane wioski afrykańskie wraz z autentycznym przedmiotami codziennego użytku. Celem tego przedsięwzięcia jest przekazywanie wiedzy i podnoszenie świadomości na temat różnorodności kulturowej i problemów globalnych.

Ideą stworzenia parku było przybliżenie odwiedzającym realiów misyjnych, w których żyją i pracują misjonarze oraz wolontariusze oraz uświadomienie, czym jest i na czym polega działalność misyjna.
Misją Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego jest głoszenie Ewangelii i konkretna pomoc najuboższym ludziom na świecie.

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę