Nasze projekty

Diecezja opolska bez wizyty kolędowej. Zamiast niej msze za mieszkańców

Bp Andrzej Czaja wydał dekret o odwiedzinach duszpasterskich w czasie pandemii. Zachęca w nim, by zamiast tradycyjnej kolędy, która z powodu pandemii nie jest możliwa, kapłani zaprosili wiernych na msze św. w ich intencji.

„Z żalem trzeba stwierdzić, że duszpasterskie odwiedziny kolędowe w zwyczajowej formie nie są dziś możliwe” – napisał biskup opolski.

Bp Czaja zachęca duszpasterzy, aby w trudnym czasie pandemii zastąpili odwiedziny parafian zaproszeniem ich, w mniejszych grupach, na mszę św. do kościoła, która będzie sprawowana w intencji mieszkańców poszczególnych ulic.

„Można także w jej trakcie poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów. Po liturgii, jeśli warunki na to pozwalają, można poprowadzić wspólne kolędowanie. Wskazane jest też rozdanie druku modlitwy do odmówienia w domach” – zaznaczył.

Reklama
Reklama

Duszpasterze powinni zachęcić wiernych, by po powrocie do swoich mieszkań wraz z innymi domownikami odprawili „liturgię rodzinną” i odmówili modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz pokropili mieszkanie wodą święconą.

Informuje też, że obrazki kolędowe, kawałki poświęconej kredy czy naklejki na drzwi należy wyłożyć w kościele, aby wierni mogli je zabrać po mszy zastępującej odwiedziny duszpasterskie. „Tam, gdzie podczas kolędy istnieje zwyczaj zamawiania intencji mszalnych należy je przyjąć w inny sposób” – pisze.

W ostatnim czasie o odwołaniu w tym roku tradycyjnej wizyty kolędowej poinformowały również archidiecezja poznańska, diecezja bielsko-żywiecka, diecezja koszalińsko-kołobrzeska oraz archidiecezja katowicka.

Reklama
Reklama

PRZECZYTAJ: Co z tegoroczną wizytą kolędową? Diecezje odwołują lub przenoszą na inny czas

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę