Nasze projekty

Chrzest i miłosierdzie tematami najbliższego Święta Dziękczynienia

Pod hasłem „Chrzest Darem Miłosierdzia” 5 czerwca odbędzie się dziewiąte Święto Dziękczynienia przy Świątyni Opatrzności Bożej na polach wilanowskich. Do świątyni wprowadzone zostaną relikwie św. Maksymiliana Kolbego. Mszę dla uczestników spotkania odprawi arcybiskup Aten, Sevastianos Rossolatos

Hasło tegorocznych obchodów Święta Dziękczynienia „Chrzest Darem Miłosierdzia” nawiązuje do trwającego w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z tej okazji podczas uroczystości na polach wilanowskich do świątyni wprowadzone zostaną relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego – świadka Miłosierdzia.

Jak wskazuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, w tegorocznym Święcie Dziękczynienia, odbywającym się w Roku Miłosierdzia, wezmą udział pracownicy i podopieczni rożnych dzieł miłosierdzia, jakie funkcjonują w Polsce: ośrodków, domów opieki, centrów pomocy czy oddziałów Caritas. – To miejsca gdzie dzielimy się miłosierdziem z tymi, którzy go najbardziej potrzebują – wyjaśnił arcybiskup.

Reklama

Obchody rozpoczną się pielgrzymką z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego, która ulicami Traktu Królewskiego przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej. Tam w południe pod przewodnictwem katolickiego arcybiskupa Aten, abp. Sevastianosa Rossolatosa odprawiona będzie Msza, w trakcie której dokona się Akt Zawierzenia i Dziękczynienia.

Reklama

– Ateński metropolita z perspektywy biskupa małego i biednego kraju, który przeżywa duże kłopoty na pewno opowie nam o dzieleniu się miłosierdziem z uchodźcami, jako tymi, którzy potrzebują miłosierdzia – powiedział metropolita warszawski.

Czerwcowa uroczystość będzie próbą generalną przed otwarciem świątyni dla wiernych, które planowane jest na listopad, a także przed poprzedzającymi Światowe Dni Młodzieży Dniami w Diecezjach. Na polach wilanowskich odbędzie się główne spotkanie młodych, którzy na tydzień przed spotkaniem z papieżem w Krakowie przyjadą do archidiecezji warszawskiej.

Reklama

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.

Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie budowana jest jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.

W budowli powstającej na polach wilanowskich w Warszawie na trzech kondygnacjach ma mieścić się Panteon Wielkich Polaków, Świątynia Opatrzności Bożej oraz muzeum papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Tysiąclecia. Budowa świątyni finansowana jest ze zbiórek pieniędzy prowadzonych w kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji sąsiadujących, z dotacji oraz z wpłat od darczyńców. Dotychczas uzbierano ponad 100 mln złotych.


mip / Warszawa

wklejkaNIEZBEDNIK

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę