„Chcemy pokazać, że wierzymy”. Kolejne pielgrzymki biegowe docierają na Jasną Górę

Coraz więcej pielgrzymek biegowych dociera na Jasną Górę. W czwartek spotkali się tam biegacze z Ostrowa Wlkp., Ostrzeszowa, Kobierna, Wrocławia, Lubomi, Starych Budkowic i Bytowa. Wśród nich była ośmioletnia Blanka, ks. Sebastian, który powołanie „wybiegał” czy Pan Czesław, który pisze wiersze także w czasie pielgrzymowania do Częstochowy.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

Z Ostrowa Wielkopolskiego 10 pątników wyruszyło wczoraj o 3.30 po Mszy św. Biegaczy na trasie wspierały członkinie Akcji Katolickiej, dbając o napoje i posiłki, bo organizatorem pielgrzymki jest właśnie Akcja Katolicka przy parafii św. Pawła Apostoła. Tomasz Stodolski od początku zaangażowany jest w organizacje i przebieg tej pielgrzymki i wyjaśnia, że pielgrzymki biegowe na Jasną Górę, to nie demonstracja siły i sprawności, ale pragnienie pokazania wiary i dzielenia się nią. Dotarł także ks. Sebastian Taczka, który biegał jeszcze jako chłopiec. Jak podkreślają biegacze z ich pielgrzymki w ciągu 24 lat jej trwania wyrosło 4 kapłanów. Cieszą się także, że z ich parafii od 12 lat są wciąż wyświęcani nowi księża.

Każdy oddech i każdy krok jest modlitwą

W 16. Pielgrzymce z Ostrzeszowa dotarło 11 pątników. Pokonali sztafetowo 160 km w 2 dni. Paulina Szymiczek przybiegła z grupą 8 osób z Lubomi. Przed Jasną Górą dołączyli do 100 pieszych i 150 rowerzystów ze swojej parafii św. Marii Magdaleny. Na Jasnej Górze powitali ją mąż, teściowa i półtoraroczna córeczka oraz 5-letni synek, bo to w ich intencji, o błogosławieństwo dla nich pobiegła pani Paulina.

Z Kobierna w ciągu doby non-stop, sztafetowo, 22 pielgrzymów pokonało 192 km. To ich 21. pielgrzymka. Wybiegli wczoraj z parafii św. Wojciecha po Mszy św. o 18.00. Biegli też w nocy. Modliliśmy się o zakończenie wojny w Ukrainie i za naszą Ojczyznę – powiedział Krzysztof Kasprzak. W pielgrzymce wzięła udział 8-letnia Blanka z rodziną. W tej grupie są także mieszkańcy Krotoszyna czy Koźmina. Czesław Sienkiewicz jest jednym z najstarszych uczestników, pisze wiersze. Nawet w biegu odnajduje natchnienie, bo jak zapisał „dobiegać chce życie, poszukać tego, co inni zgubili”. Dla niego każdy oddech i każdy krok jest modlitwą, bo kiedy człowiek się trudzi, wszystko staje się głębsze – wyjaśnił.

Reklama
Reklama

3 kobiety, 3 mężczyzn i ksiądz – to z kolei ekipa, która przybiegła ze Starych Budkowic w diec. opolskiej. W sztafecie pokonali 80 km. Choć pielgrzymka 13. , to jak wyjaśnił ks. Waldemar Klose jest bardzo spontaniczna „biegniemy dla Boga, dla siebie, dla ludzi”.

12 biegaczy z Bytowa na Kaszubach ofiarowało modlitwę i trud 3720 km. W tym roku, podobnie jak było to przez ostatnie dwa lata, „wybiegali je” w swoim miejscu zamieszkania prze czerwiec i lipiec. Dziś na Jasną Górę dojechali. Towarzyszyła im zachęta św. Filipa Neri: „Bądźcie dobrzy, jeżeli potraficie”. A z racji Roku Jubileuszowego 400 lat kanonizacji założyciela filipinów proszono też o nowe powołania do zgromadzenia.

Reklama
Reklama

Bytowska pielgrzymka biegowa organizowana jest już od 33 lat

To już tak 3 rok z rzędu, kiedy pielgrzymi nie biegną wprost z Bytowa na Jasną Górę. Pandemia z obostrzeniami zrobiła swoje. Trudno nam było wrócić do tego co przed covid. To jednak 500 km w 5 dni – tłumaczył ks. Krzysztof Szary, filipin i podkreślił, że biegacze z Bytowa zdeterminowani są w modlitwie, nie w formie pielgrzymowania.

Oczywiście dziękczynienie za św. Jana Pawła II, to nasza stała intencja, i to co łączy nas wszystkich, czyli modlitwa o pokój w Ukrainie i na świecie, pomyślność naszej Ojczyzny oraz liczne powołania kapłańskie i zakonne – wymieniał intencje ks. Szary. Bytowska pielgrzymka biegowa na Jasną Górę to pionierka wśród tego typu inicjatyw. Pielgrzymują od 33 lat.

Do biegaczy „z tradycją” już po raz drugi dołączyło 11 maratończyków z Wrocławia, którzy pokonali 165 km. Bieganie, obok jazdy na rowerze, staje się coraz popularniejszą formą rekolekcji w drodze.

Reklama

pa, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę