„Aby pójść za Jezusem trzeba mieć trochę odwagi”. Pielgrzymi z Gniezna wyruszyli w trasę na Jasną Górę

Po raz czterdziesty wyruszyły 28 lipca z Gniezna grupy kolorowe Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. W drodze są już także grupy promieniste. „Niech wasza pielgrzymowanie będzie świadectwem dla świata, niech wasza modlitwa, wiara i entuzjazm zarażają innych” - mówił do pielgrzymów bp Radosław Orchowicz.

fot. Magdalena Pijewska / EpiskopatNews / Flickr

Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył rano w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. przed drogą. Eucharystię koncelebrowali księża przewodnicy – obecni i dawni, pielgrzymujący na Jasną Górę na przestrzeni lat, z pierwszym kierownikiem Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. kan. Andrzejem Grzelakiem.

W tym roku pielgrzymów prowadzą słowa Jezusa skierowane do apostołów w ogrodzie Getsemani tuż przed Męką – „Wstańcie, chodźmy”. Słowa te – jak przypomniał w homilii ks. Dariusz Żochowski, tegoroczny rekolekcjonista pielgrzymki – Jezus wypowiedział po Eucharystii, która w naszym życiu, tak, jak w życiu uczniów, ma rodzić misję.

Nie przyszliśmy na świat, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie, uczynić z niego kanapę, która nas uśpi. Przeciwnie, przyszliśmy na świat, aby zostawić trwały ślad – przypomniał słowa papieża Franciszka ks. Żochowski dodając, że niekiedy łatwej pozostać „na kanapie” o czym przekonaliśmy się w czasie pandemii, kiedy izolacja, brak bezpośrednich relacji, kontakt wirtualny ułatwiały wycofanie się z życia i zamknięcie w strefie własnego komfortu.

Reklama
Reklama

„Trzeba zdecydować się na zmianę kanapy na parę butów”

Aby pójść za Jezusem trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zmianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich nigdy nie pomyślałeś. Te buty to przede wszystkim gotowość przyjęcia tego, co w naszym życiu robi Bóg – podkreślił ks. Żochowski.

Wezwanie „wstańcie” – tłumaczył dalej – to także wezwanie do powstania z „kolan własnych grzechów”. Taki jest sens pielgrzymowania. Nie ma pielgrzymki bez sakramentu pokuty i pojednania. Nie ma nawrócenia bez świadomości grzechu, który też jest swego rodzaju strefą komfortu, w której wygodnie nam funkcjonować.

Dlatego najpierw będziemy wołać do Ducha Świętego, aby się przemienić, bo bez tego pójdziemy do drugich z niczym, czasem z antyświadectwem – mówił ks. Żochowski.

Reklama
Reklama

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 5 sierpnia

Od grobu św. Wojciecha wyruszyło w czwartkowy ranek pięć grup kolorowych. W drodze są już także lub wkrótce będą grupy promieniste, które zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją pielgrzymują własnymi trasami, ale ze wspólnym dla całej pielgrzymki hasłem i programem. Na Jasną Górę pojadą też grupy rowerowe, które z roku na rok są coraz liczniejsze.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 5 sierpnia. U celu witać ich będzie bp Radosław Orchowicz. Jak co roku przed modlitwą w kaplicy Cudownego Obrazu pielgrzymi złożą niesiony w częściach krzyż. Wieczorem tego dnia wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, który poprowadzi pierwszy kierownik PPAG ks. Andrzej Grzelak.

6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, pątnicy najpierw będą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej na wałach, a później w Mszy św. celebrowanej w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Reklama

Tych, którzy nie mogli fizycznie ruszyć w drogę pielgrzymi zachęcają do towarzyszenia im duchem i modlitwą. Na stronie www.ppag.pl dostępne będą w formie audio i video pielgrzymkowe kazania, medytacje i konferencje. Codziennie na Facebooku PPAG będzie również transmitowany Apel Jasnogórski prowadzony przez poszczególne grupy. Z okazji czterdziestej pielgrzymki 1 sierpnia odbędzie się na trasie koncert „Siewców Lednicy”.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę