Nasze projekty

„Byłeś dla mnie prawdziwą prawą ręką we wszystkich sprawach”. Pożegnanie bp. Werny

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył dziś w koszalińskiej katedrze uroczystościom pogrzebowym bp. Tadeusza Werny. Pierwszy biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zmarł 20 grudnia. Miał 91 lat - biskupem był 48 lat.

fot. EpiskopatNews/Twitter

Oprócz wszystkich biskupów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Mszę św. koncelebrowali także abp Andrzej Dzięga, bp Paweł Socha, bp Zdzisław Fortuniak oraz kilkudziesięciu kapłanów.

Na początku Mszy św. bp Zbigniew Zieliński wobec zgromadzonych odczytał list od papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty wyraził wdzięczność za życie i posługę bp Werno. Rodzinie i uczestnikom uroczystości pogrzebowych udzielił także apostolskiego pozdrowienia.

Homilię w koszalińskiej katedrze wygłosił bp Edward Dajczak – nawiązywał w niej do słów testamentu spisanego przez pierwszego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Reklama

Królowi Wieków, jednemu Bogu, chwała i miłość za wszystko czym mnie obdarzył na całej drodze pielgrzymowania do niego – to jest hymn pierwszego wersetu testamentu biskupa Tadeusza. Jego hymn wyśpiewany Bogu przez czas jego życia – podczas całej posługi i jego późniejszego pobytu w Domu Księży Emerytów – zauważył bp Dajczak.

Wspominając swoje spotkania i rozmowy z bp. Werną podkreślił, jak ważna była dla niego była codzienna lektura Ewangelii oraz nieustanna modlitwa za księży, biskupów i za całą diecezję.

Na koniec do zgromadzonych w katedrze oraz bezpośrednio do zmarłego bp. Werny zwrócił się metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, były biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Reklama

Tak bardzo chciałem być na twoim pogrzebie, obiecywaliśmy to sobie. Otaczamy dziś twoją trumnę, aby podziękować Bogu za Twoje długie życie. Znaliśmy się 35 lat – jakaś szczególna chemia zaistniała między nami. Pogłębiła się wtedy, kiedy spotkaliśmy się tutaj w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, także w tej katedrze – wspominał kardynał Nycz.

Byłeś dla mnie prawdziwą prawą ręką we wszystkich sprawach. Kiedy chciałem reagować gwałtownie, ty miałeś w sobie ten dystans doświadczonego biskupa. Za to chciałem Tobie podziękować – mówił metropolita warszawski.

Reklama

To, że z wieloma rzeczami współczesnego świata się nie godził, zawsze dawało mi do myślenia. Zastanawiałem się, czy rzeczywiście powinniśmy się ze wszystkim godzić. Dystans wynikający z doświadczenia sprawiał, że patrzył ze swoją własną gorliwością i wyrozumiałością na Kościół i na swoich następców. Niech dobry Bóg przyjmie Cię do swojej chwały – zakończył kardynał Nycz.

W koszalińskiej katedrze pojawili się przedstawiciele samorządu – list w ich imieniu odczytał prezydent Piotr Jedliński – obecne były także reprezentacje różnych organizacji oraz delegacje.

Biskup Tadeusz Werno po zakończonej Mszy św. spoczął w kwaterze kapłańskiej na starym cmentarzu w Koszalinie.

Bp Tadeusz Werno – pierwszy biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zmarł 20 grudnia. Miał 91 lat. Biskupem był 48 lat. Był m.in. przewodniczącym Komitetu Budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, duszpasterzem i kaznodzieją zaangażowanym w opiekę duszpasterską nad internowanymi i więzionymi w stanie wojennym.

Był Honorowym Obywatelem miasta Świdwina i Słupska. Na wniosek władz koszalińskiej Solidarności prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Bp Werno na emeryturę przeszedł 22 września 2007 roku. Od tego czasu był biskupem seniorem. Ostatnio mieszkał w Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę