Nasze projekty

Brakuje 4 tys. wolontariuszy Szlachetnej Paczki

W wyniku pandemii koronawirusa co czwarty Polak utracił dochód, bądź ma w najbliższej rodzinie kogoś w takiej sytuacji. By dotrzeć do 30 tys. rodzin i osób potrzebujących, potrzeba 9,5 tys. wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Wciąż poszukiwane są osoby, które chciałyby pomóc w tegorocznej edycji wydarzenia.

fot. Materiały prasowe Szlachetnej Paczki

Osoby starsze, schorowane i z niepełnosprawnościami, rodziny ledwo wiążące koniec z końcem, w których brak wystarczającej ilości sprzętu wyklucza dzieci nie tylko z nauki zdalnej, ale też z rozrywki i integracji z rówieśnikami, tak ważnej w młodym wieku, osoby, które nagle utraciły pracę, a także mali przedsiębiorcy.

To grupy osób najbardziej dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Między innymi do nich dotrzeć z mądrą pomocą chce w tym roku Szlachetna Paczka, jeden z największych programów społecznych w Polsce.

Pomoc dla osób dotkniętych skutkami pandemii

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w wyniku pandemii 25 proc. Polaków boryka się z utratą pracy bądź źródła zarobku albo ma w swojej najbliższej rodzinie kogoś, kogo spotkał ten problem.

Reklama

Kryzys ten niewątpliwie spowoduje wzrost bezrobocia i ubóstwa – analizuje prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego. – Wiemy, że zatrudnienie już spadło o około 150 tys. – to jest bardzo dużo, a ubóstwo jest dość mocno powiązane z bezrobociem.

45 proc. zarabiających poniżej tysiąca złotych deklaruje utratę pracy z powodu pandemii – podaje GUS.

Badania pokazują, że najczęściej i w pierwszej kolejności tracą pracę ci zatrudnieni, którzy i tak są w najgorszej sytuacji: osoby z niższym wykształceniem, gorzej wykwalifikowane, pracownicy dorywczy, sezonowi, kobiety z dziećmi, młodzi pracownicy bez doświadczenia – kończy prof. Szarfenberg.

Reklama

Szlachetna Paczka potrzebna bardziej niż kiedykolwiek

2020 rok to jednak nie tylko pandemia. To także powódź, która w szczególny sposób dotknęła m.in. województwa małopolskie, śląskie, podlaskie, podkarpackie oraz Kujawy i Pomorze.

Wolontariusze we współpracy z lokalnymi władzami i instytucjami będą włączali do Szlachetnej Paczki również te rodziny, które straciły swój dobytek lub pogorszyły się ich warunki życiowe w wyniku powodzi lub nawałnic.

Szlachetna Paczka w tym roku chce stworzyć 628 rejonów w całej Polsce, w których wolontariusze odnajdą 30 tys. historii rodzin i osób samotnych.

Reklama

Wciąż brakuje wolontariuszy. Aby tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki mogła się odbyć, potrzeba jeszcze 4 tysięcy osób, które chciałyby pomóc najbiedniejszym rodzinom z całej Polski.

Jak zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki?

Aby zostać wolontariuszem, należy wypełnić krótki formularz znajdujący się na stronie www.superw.pl.

Po jego wypełnieniu, kandydat przechodzi rozmowę rekrutacyjną ze swoim przyszłym szefem-koordynatorem. Następnie kandydaci przechodzą spotkanie wdrożeniowe organizowane w formie online. Na końcu należy podpisać niezbędne dokumenty i rozpocząć działalność jako wolontariusz Szlachetnej Paczki.

Podstawowym zadaniem wolontariusza jest współtworzenie rejonu wraz z liderem i pozostałymi wolontariuszami. Spotyka się z rodziną kilka razy w ciągu edycji Szlachetnej Paczki. Poznaje rodzinę, podejmuje decyzję o włączeniu rodziny do Paczki, wybiera najlepszą formę pomocy (materialna i/lub specjalistyczna), pomaga nazwać i rozwijać mocne strony rodziny. Towarzyszy jej w ten sposób w drodze do samodzielności.

Po pierwszych spotkaniach wprowadza dane do systemu i na ich podstawie tworzy opis rodziny. Dzięki temu po otwarciu bazy darczyńcy mogą wybrać w systemie konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę.

Wolontariusz, po tym jak Darczyńca wybierze „jego” rodzinę, kontaktuje się z nim, by wesprzeć go w przygotowaniu paczki: wyjaśnić, co jest rodzinie potrzebne, porozmawiać o niej i umówić termin, w którym spotkają się w magazynie podczas Weekendu Cudów.

Weekendu Cudów odbędzie się 12-13 grudnia. To czas, kiedy wolontariusz przyjmuje paczki od Darczyńców i dostarcza je rodzinom, które ma pod swoją opieką. W kolejnych miesiącach Wolontariusz wraca do rodziny, by towarzyszyć jej we wzmacnianiu mocnych stron i prowadzić ku samodzielności.

Więcej informacji o tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki znajduje się na oficjalnej stronie internetowej.

zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę