Nasze projekty

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. Jak można dołączyć?

11 lipca ruszyła rekrutacja wolontariuszek i wolontariuszy do Szlachetnej Paczki. W tym roku poszukiwanych jest 9,5 tys. osób ze wszystkich województw Polski.

materiały prasowe

Zgłoszenia można wysyłać poprzez formularz dostępny na stronie szlachetnapaczka.pl.

Szlachetna Paczka to program społeczny, który umożliwia bezpośrednią pomoc najbardziej potrzebującym: samodzielnym rodzicom, seniorom, osobom dotkniętym chorobą czy niepełnosprawnością. Program działa w całym kraju. Wolontariusze, w swoich lokalnych społecznościach, docierają do rodzin czekających na wsparcie – poznają ich historie i najważniejsze potrzeby oraz pośredniczą w przekazywaniu spersonalizowanego wsparcia od darczyńców.

Szlachetna Paczka to takie miejsce, gdzie spotykają się wolontariusze, którzy zmieniają świat na dobre. Zmieniają świat swój własny, ale zmieniają przede wszystkim świat osób, które w lokalnej społeczności potrzebują pomocy. Pan Tomek po wypadku ma kłopoty z poruszaniem się. Dzięki Szlachetnej Paczce ma nową łazienkę w mieszkaniu. Pani Maria, starsza Pani z Warszawy, powiedziała, że najważniejszą rzeczą, którą otrzymała w Szlachetnej Paczce jest Wolontariusz. To drugi człowiek, który się z nią skontaktował, poświęcił jej czas, dał dobre emocje, pozwolił uwierzyć, że nie wszyscy są obojętni. W pędzącym świecie trzeba się zatrzymać, zauważyć drugiego człowieka i po prostu z nim pobyć. Strona szlachetnapaczka.pl to miejsce, gdzie możesz się zgłosić do wolontariatu w Szlachetnej Paczce i być taką osobą, która zmieni świat na dobre kogoś z twojego otoczenia – mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.

Reklama

ZOBACZ >>> Anna Lewandowska przygotowuje Szlachetną Paczkę. „Pomaganie jest naturalne, płynie z serca”

Zadania wolontariuszy w Szlachetnej Paczce

Wolontariusz odwiedza rodziny w potrzebie – poznaje ich historie i określa, jaka pomoc będzie najlepszą formą wsparcia. Kiedy darczyńca zdecyduje się na przygotowanie pomocy dla konkretnej rodziny – wolontariusz wspiera go radą. W czasie grudniowego „Weekendu Cudów” odbiera paczkę od darczyńcy i pomaga dostarczyć ją rodzinie, którą ma pod opieką. To moment radości, która staje się udziałem każdej ze stron. Szczęście, wzruszenie, poczucie bycia ważnym w czyimś życiu – w tej wielkiej, ogólnopolskiej machinie dobra pozytywne emocje nie omijają nikogo. Sprawia mi to ogromną przyjemność i satysfakcję, gdy widzę radość u innych. Czuję się, jakbym pomagała zmienić świat na lepsze – mówi wolontariuszka Ania.

Jak zostać wolontariuszem lub wolontariuszką Szlachetnej Paczki?

  • Wejdź na stronę szlachetnapaczka.pl.
  • Wyślij swoje zgłoszenie.  
  • Poczekaj na kontakt Rekrutera_ki, który_a umówi się z Tobą na spotkanie online.  
  • Po pomyślnie zakończonej rekrutacji, podpisz umowę i uczestnicz we wdrożeniach przygotowujących Cię do wolontariatu w Akademii.
  • Zmień na dobre życie rodzin w potrzebie.

„Zachwyciłem się tym, jak początkowo obcy sobie ludzie mogą razem stworzyć zespół”

Co roku tysiące osób z różnych zakątków Polski biorą udział w wolontariacie Szlachetnej Paczki. Mówią: „Robię to, bo widzę, że pomoc jest realnie potrzebna i możliwa”, „Zaczęłam wierzyć w siebie, w swoją siłę. W to, że niemożliwe nie istnieje”, „Nie raz widziałem, jak dawaliśmy ludziom nadzieję na przyszłość”.

Reklama

Kiedy wolontariusze pomagają rodzinom i osobom samotnym, które z powodu choroby, niepełnosprawności czy następstw nieszczęśliwych wypadków popadły w – często skrajną – biedę, zmieniają się nie tylko kolejne tygodnie czy miesiące ich życia. Zainteresowanie, uwaga i troska, z jakimi potrzebujący spotykają się dzięki Paczce, zmieniają ich życie na dobre – przywracają godność, dają nadzieję na wyjście z trudnej sytuacji.

Kiedy każdego roku tysiące rodzin w potrzebie otrzymuje pomoc, zmienia się także nasz wspólny świat. Ze świata biedy na świat bezpieczniejszy, z możliwościami. Na rzeczywistość, w której patrzymy na innych z nadzieją, większą empatią i wrażliwością. Rodziny, które otrzymały wsparcie Szlachetnej Paczki, tak mówią o spotkaniach z wolontariuszami: „W mojej rozpaczy i ciemności pojawiło się światło”, „Od teraz każdy kolejny poranek będzie dla nas pewniejszy”. Wolontariusze Szlachetnej Paczki zmieniają wiele małych światów, zmieniając w ten sposób nasz wspólny świat na dobre.

CZYTAJ TEŻ >>> 15,5 tys. rodzin obdarowanych Szlachetną Paczką. „To jest mój najszczęśliwszy dzień w życiu”

Reklama

W 2022 roku w Szlachetną Paczkę włączyło się ponad 12 tys. wolontariuszy i wolontariuszek. Odwiedzili niemal 23 tys. rodzin i zdecydowali o włączeniu do programu prawie 15,5 tys. z nich. Zachwyciłem się tym, jak początkowo obcy sobie ludzie mogą razem stworzyć zespół i realnie pomóc potrzebującym z okolicy, a potem doświadczasz takich emocji, jak tutaj – mówi jeden z wolontariuszy Szlachetnej Paczki.

materiały prasowe, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę