Nasze projekty

Ksiądz Stryczek bez zarzutów o mobbing. Prokuratura umorzyła śledztwo

Krakowska Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie mobbingu w Stowarzyszeniu "Wiosna", kiedy to jego dyrektorem był ks. Jacek Stryczek. Jak przekazał portal Onet, duchowny nie usłyszał zarzutów.

fot. Jacek WIOSNA Stryczek/Youtube.com (print screen)

Śledztwo wszczęto w 2018 roku, po tym jak portal internetowy Onet.pl opublikował reportaż o sposobie kierownictwa ks. Jacka Stryczka. W artykule ponad 20 osób wypowiedziało się na temat współpracy z duchownym, podkreślając, że doświadczyło różnych form mobbingu, które często doprowadzały do zmagań z depresją lub innymi chorobami.

W opublikowanym wówczas artykule, pracownicy skarżyli się między innymi na wypytywanie przez księdza o sprawy prywatne i wykorzystywanie ich później do celów służbowych. Jak przekazał Onet, śledczy uznali takie zachowanie za „niekulturalne, nietaktowne”, ale takie, które „nie spełniają jednak znamion mobbingu i ewentualnie należy rozpatrywać je jako naruszenie dóbr osobistych pokrzywdzonych”.

Jak w uzasadnieniu podkreśliła prokuratura, do przedstawienia zarzutów nie wystarczy naruszenie praw pracowniczych. „Wymagane jest zaistnienie dodatkowych przesłanek, jakimi są złośliwość i uporczywość” – wskazują śledczy w uzasadnieniu, na które powołuje się portal Onet.

Reklama

Pod koniec sierpnia rzecznik prasowy krakowskiej prokuratury informował o tym, że dochodzenie dobiega końca. Jak podkreślił wówczas, w sprawie przesłuchano ponad 750 osób, w tym także ks. Jacka Stryczka, który składał zeznania w charakterze świadka.

pa, rmf24.pl, onet.pl, pap.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę