Nasze projekty

Episkopat: Pomimo wątpliwości moralnych korzystanie ze szczepionek jest uzasadnione

Bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, poinformował, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny. Jednak mimo to mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego zobligowani określonymi uwarunkowaniami.

W grudniu 2020 r. Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych opublikował dokument na temat szczepionek. W dokumencie tym „podkreślono, że szczepionki wykorzystujące mRNA (firm Pfizer i Moderna) nie budzą poważnych przeciwskazań etycznych, gdyż w ich produkcji nie korzystano z linii komórkowych stworzonych na bazie tkanek płodów abortowanych (do ich produkcji nie są wymagane linie komórkowe)”.

W czasie, gdy publikowano ten dokument, nie było możliwości odnieść się do szczepionek pozostałych firm, ponieważ nie było jeszcze danych na temat ich produkcji.

„Katolicy nie powinni się godzić na te szczepionki”

Jak wskazuje jednak bp Wróbel „dziś już wiadomo, że szczepionki firm AstraZeneca i Johnson&Johnson są niestety oparte na technologii bazującej na komórkach pochodzących od abortowanych płodów (korzysta się z nich w procesie namnażania tzw. składnika aktywnego szczepionki, czyli pozbawionego zjadliwości adenowirusa)”. W dokumencie czytamy, że „ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny” oraz że „katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami”.

Reklama

Szczepionka a wina moralna

Bp Wróbel zaznaczył jednak, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek. „Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej” – podkreślił w dokumencie. Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.

Brak jednolitego stanowiska specjalistów

Stanowisko przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych nie uwzględnia aspektów formalnych szczepień tymi szczepionkami, zwłaszcza możliwych skutków ubocznych pozostających w związku przyczynowym, a nie czasowym, z ich podaniem.

Reklama

Powstrzymanie się od zajęcia stanowiska w tej kwestii jest podyktowane faktem, iż brak jest dotychczas dostatecznych badań w tej materii, a także brak jest jednolitego stanowiska specjalistów.

Całe Stanowisko można przeczytać na stronie episkopatu.

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę