Nasze projekty

Bp Stułkowski: to od nas zależy, czy za sto lat w Polsce będą kościoły

Bp Szymon Stułkowski poświęcił nowy ołtarz i kościół po generalnym remoncie w parafii Rogotwórsk w diecezji płockiej. "To od nas zależy, czy ten pięknie odrestaurowany kościół za sto lat będzie jeszcze domem Bożym i bramą niebios" - zwrócił się do parafian biskup płocki.

fot. Flickr / Episkopat News

Biskup stwierdził w homilii, że w Kościele płockim idzie się drogą przodków już niemal 950 lat. To od nas zależy, czy będziemy wydeptywać ścieżki do tego miejsca. (…) Kochajcie to miejsce, przychodźcie tu, zatroszczcie się o to, żeby ci, którzy będą tu po was odkryli, że tu jest dom Boży i brama do nieba – zaakcentował bp Stułkowski.

Życzył też wspólnocie, aby św. Wawrzyniec, patron męczennik, wypraszał wielką miłość do Boga i kościoła parafialnego.

Na zakończenie mszy św. bp Szymon Stułkowski podziękował ks. Krzysztofowi Błaszczakowi, proboszczowi parafii oraz wspólnocie parafialnej za prace wykonane na rzecz kościoła.

Reklama

Pierwsza wzmianka o parafii św. Wawrzyńca w Rogotwórsku pochodzi z 1335 roku. W 1516 roku postawiono nowy kościół, po spaleniu się poprzedniego. Po jego zniszczeniu, staraniem Pawła Rościszewskiego, kanonika płockiego, wybudowano następny, poświęcony w 1739 roku.

W marmurowym ołtarzu głównym znajduje się krucyfiks oraz grupa Ukrzyżowania. Na uwagę zasługują też: kropielnica gotycka z różowego granitu wkopana przy wejściu do zakrystii, dwa feretrony barokowe z XVIII wieku oraz tablica inwokacyjna z napisem proszącym o obronę przed zarazą, z datą 1848 r.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę