Nasze projekty

Bp Muskus apeluje o noszenie maseczek przez księży w czasie Mszy

Krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus wystosował apel do księży. Poprosił w nim, aby ci rozważyli w niektórych sytuacjach noszenie maseczek w trakcie sprawowania Mszy świętej.

Swój apel biskup Muskus umieścił na swoim Facebooku. „Wśród ogólnej liczby zakażonych pojawia się coraz więcej biskupów i księży. Choroba jest demokratyczna, a zagrożenie dotyczy wszystkich. Wirus nie pyta o sakrament święceń, lecz szuka okazji, a te, niestety, często sami mu stwarzamy” – zwrócił uwagę.

LITURGICZNE MASECZKIWśród ogólnej liczby zakażonych pojawia się coraz więcej biskupów i księży. Choroba jest…

Reklama

Posted by Damian A. Muskus on Tuesday, October 20, 2020

Zaznaczył też, że potencjalne zakażenie osoby duchownej stanowi problem nie tylko dla niego samego, ale też dla wspólnoty. „Problem w tym, że zakażenie osoby duchownej, biskupa czy kapłana, nie jest tyko jego osobistą sprawą. Cierpi on, ale cierpi też wspólnota, wśród której posługuje. Biskup i kapłan podejmuje przecież posługę wśród ludzi. Wychodzi do nich, nawiązuje bliski kontakt, udziela sakramentów. Ludzie mają prawo mieć pewność, że duszpasterze czynią wszystko, by stworzyć im komfort uczestnictwa w liturgii i gwarantują im bezpieczeństwo. Tego nie da się osiągnąć tam, gdzie panuje nieład i niefrasobliwe podejście do realnego zagrożenia, tam, gdzie brakuje empatii i wrażliwości” – stwierdził.

Dodał też, że niektórzy księża w trakcie koncelebracji mogliby założyć maseczki. „Wprawdzie obowiązujące regulacje zwalniają sprawujących kult z używania maseczki, jednak rozsądek i troska o bliźnich nakazują stosowanie jej również przez koncelebransów, którzy w czasie liturgii z definicji są mniej aktywni” – napisał.

Reklama

Bp Muskus zastanawia się też w swoim tekście, czy dobrym rozwiązaniem w najbliższym czasie nie byłoby ograniczenie uroczystości religijnych z dużą liczbą księży. „Kwestią otwartą pozostaje fakt, czy w czasie eskalacji zakażeń podczas uroczystości religijnych bardziej rozsądne nie byłoby ograniczenie kontaktów osób duchownych. Pytanie, czy w ogóle rozsądne jest organizowanie wielkich spotkań i uroczystości kościelnych z dużą liczbą duchowieństwa. Trzeba je sobie zadać. W imię troski o własne zdrowie, ale przede wszystkim w duchu odpowiedzialności za dobro i bezpieczeństwo ludzi, którzy nam ufają” – stwierdził biskup.

SPRAWDŹ: Bp Muskus o pandemii: Jeżeli się nie zmobilizujemy, to żniwo będzie coraz obfitsze

ag/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite