Nasze projekty

Bp Mering: Chcemy pokazać światu, że należymy do Jezusa

Stajemy pod krzyżem żeby odszukać siebie, znaleźć swoje miejsce w życiu, chcemy pokazać światu, że należymy do Jezusa - powiedział bp Wiesław Mering. Biskup włocławski przewodniczył Mszy św. podczas spotkania ewangelizacyjnego „Polska pod Krzyżem”

Organizatorzy wydarzenia zapowiedzieli, że uroczystości towarzyszyć będzie kilka niespodzianek, jedną z nich było odtworzenie nagrania homilii Jana Pawła II z 7 czerwca 1991 r.

Papież Polak wspomniał w niej postacie polskich świętych, którzy „wpatrując się w serce Jezusa znajdowali w nim nadludzką moc”. Jan Paweł II przestrzegał przed źle pojmowaną europejskością, chcącą spłycić człowieka do poziomu instynktów i seksualności, która pozwala zabijać nienarodzone dzieci. – My tą Europę tworzyliśmy i to z wielkim trudem. Kulturę europejską tworzyli przede wszystkim męczennicy. Taką miarę europejskości przyjmujemy, pragniemy podjąć i kontynuować, nie pozwolimy sobie zaniżyć tej miary. Świat potrzebuje Europy odkupionej – apelował.

Następnie swoją homilię wygłosił bp Mering, który zauważył, że głos papieża prowadzi w kierunku serca ukrzyżowanego Jezusa. – Bóg zabiega o naszą miłość, wiarę w niego. Zachęca byśmy udali się pod krzyż – powiedział duchowny, podkreślając, że to właśnie na krzyżu rodzi się nowa szansa dla każdego człowieka.

Reklama

– Krzyż Jezusa prowadzi człowieka do wiary. Widok Jezusowej męki potrafi zmienić ludzkie serce. Rodzi uznanie winy, prośbę o przebaczenie i zapewnia przebaczenie człowiekowi. Stający pod krzyżem uczą się od Jezusa wielkodusznego miłosierdzia – powiedział bp Mering. Kapłan przypomniał, że jedną z postaci tej wielkiej miłości jest miłosierdzie. Dodał, że tylko Bóg w swojej miłości umie dawać znacznie więcej niż człowiek potrzebuje, jednak jako katolicy powinniśmy przynajmniej próbować naśladować w tym swojego Stwórcę. – Nie umiemy sami tego zrobić, ale z jego pomocą wszystko jest możliwe – stwierdził.

Biskup przypomniał, że ukrzyżowany Jezus uczy altruizmu, który jest dziś wartością nieznaną i nielansowaną. – Dziś mówi się nam: „baw się, korzystaj z życia, bądź sobą, realizuj siebie”. Zauważcie jaka panuje cisza w kościele, kiedy czytamy fragment o Maryi i Janie stojących pod krzyżem Jezusa. Droga do zbawienia nie wiedzie przez egoizm. Człowiek realizuje siebie poprzez ofiarowanie się drugiemu człowiekowi – podkreślił duchowny.

Bp Mering dodał, że Matka Jezusa i św. Jan kierowali się w swoim postępowaniu miłością wobec Jezusa i to ona przyprowadziła ich na Golgotę. – Właśnie takich kobiet, takich mężczyzn, z odwaga i miłością stających pod krzyżem Jezusa, potrzebuje Polska, Europa, a nawet świat – powiedział. Krzyż, zdaniem biskupa, rodzi prawdziwych świadków Ewangelii i jest paradoksalnym znakiem siły chrześcijaństwa. – Stajemy pod krzyżem żeby odszukać siebie, znaleźć swoje miejsce w życiu, chcemy pokazać światu, że należymy do Jezusa – dodał.

Reklama

Zdaniem biskupa należy rozpalić gorliwość serca, ponieważ obojętny i leniwy katolik nie jest w stanie porwać nikogo do Jezusa. Biskup wspomniał postać założyciela Drogi Neokatechumenalnej – Kiko Argüello, który mówił, że nie miłość jest najważniejsza do głoszenia Dobrej Nowiny, nie wiara, nie pokora, ani nadzieja – Musicie mieć ogień aby głosić dobrą nowinę! Ogień gorliwości! Bo jak nie to w ogóle się do głoszenia nie zabieracie – cytował biskup. – To gorliwość, ogień, kazał nam zejść z kanapy, by dostrzec, że do wyższych celów zostaliśmy stworzeni. Nie tylko do zabawy. Trzeba nam nauczyć się prawdziwie kochać – dodał. Jak zauważył bp Mering, w dzisiejszych czasach rzadko słyszy się o tym, że miłosierdzie Boże musi iść w parze z autentyczną przemianą serca.

– Musimy ratować wartości, o których mówił Jan Paweł II, musimy ratować nasze rodziny, i o to apelował również papież Franciszek. Musimy mieć odwagę wybierać prawdę, dobro, piękno. Wybierając życie, zwłaszcza jeszcze nienarodzonego człowieka! Prawda, dobro i życie to królestwo Jezusa – powiedział bp Mering. – Twój Syn Boże zwyciężył śmierć niech także i nam pozwoli zwyciężyć małość i dojść do niego w świętości – zakończył metropolita włocławski.

Podczas liturgii odbyło się uroczyste wniesione relikwii Krzyża Świętego. Po błogosławieństwie zebrani mogli posłuchać homilii ks. Dolindo Ruotolo.

Reklama

O godz. 20.15 odbędzie się Droga Krzyżowa, następnie ok. godz. 22, rozpocznie się druga – nocna – część spotkania. Będzie to wielogodzinna Adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona niedzielną Eucharystią o godz. 3 nad ranem.

Wydarzenie na żywo można śledzić przez Internet na stronach www.tvp.info, www.vod.tvp.pl oraz www.polskapodkrzyzem.pl

KAI/kh

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę