Nasze projekty

Bp Bryl apeluje, aby bronić wiary. „Często nie mamy odwagi się odezwać”

"Dzisiaj często słyszymy, że ktoś Pana Boga lekceważy, obraża i nie mamy odwagi odezwać się, dlatego chcę z wami modlić się o ducha odwagi, żebyśmy umieli stanąć w obronie wiary i potrafili ją uzasadnić" - mówił biskup kaliski Damian Bryl.

fot. Episkopat/Flickr

Bp Bryl przewodniczył uroczystej mszy odpustowej w kościele św. Stanisława Biskupa w Lipem. Uroczystość połączono z 50. rocznicą ponownego erygowania parafii.

W homilii celebrans zachęcał wiernych, aby dbali o wymiar duchowy i społeczny parafii, by to, co budowali przez ostatnie 50 lat dalej mądrze podejmowali.

Zaznaczył, że jubileusz to czas wspomnienia, dziękczynienia, ale także nabrania dobrego ducha, by z nadziejami ruszyć do przodu.

Reklama

Bp Bryl podkreślał, że ludzie wierzący powinni szukać inspiracji w Słowie Bożym. Słowo Boże w życiu osobistym i wspólnotowym parafii jest ważnym odniesieniem jak należy żyć – powiedział.

Wskazując na patrona parafii, św. Stanisława, który poniósł śmierć męczeńską w obronie wartości zachęcał, aby we współczesnych czasach także stawać w obronie wiary.

Znam osobiście wiele sytuacji, w których ktoś kto wyznaje wiarę w Pana Boga jest prześladowany, wyśmiewany, odrzucany, nawet wykluczany, także w naszej ojczyźnie. I dlatego od świętego patrona chcemy dzisiaj uczyć się wierności Bogu i Jego Ewangelii, wierności Jego przykazaniom nawet wtedy, gdy to jest trudne i wymagające – zaznaczył biskup kaliski.

Reklama

„Nie mamy odwagi się odezwać”

Bp Bryl podkreślał, że człowieka wierzącego powinna cechować odwaga w wyznawaniu wiary. Dzisiaj przykazaniom nawet wtedy, gdy to jest trudne i wymagające – zaznaczył biskup kaliski.

Biskup zaznaczył, że człowieka wierzącego powinna cechować odwaga w wyznawaniu wiary. Dzisiaj często słyszymy, że ktoś Pana Boga lekceważy, obraża i siedzimy cicho. Nie mamy odwagi odezwać się. Chcę z wami modlić się o ducha odwagi, żebyśmy umieli zwrócić komuś uwagę, ale też umieli kogoś przekonać i uzasadnić swoją wiarę – akcentował hierarcha.

Biskup apelował o obronę wiary

Zaprosił wiernych, aby zatroszczyli się o swoją wiarę. Musimy dbać o to drodzy, żeby coraz lepiej znać Pana Jezusa, znać Ewangelię, Pismo Święte, nauczanie Kościoła, żeby umieć wejść w rozmowę, może nawet w jakąś polemikę. Podejmijmy, proszę to wezwanie, pogłębiajmy rozumienie prawd wiary, żeby samemu lepiej Jezusa poznać, a przez to pełniej Go kochać, ale także żeby wobec innych umieć obronić i uzasadnić swoją wiarę, którą w sercu nosimy – przekonywał bp Bryl.

Reklama

Kościół św. Stanisława Biskupa w Lipem ufundowała w 1754 r. Eleonora z Małachowskich Lipska. W 1812 r. parafia w Lipem podupadła i przyłączono ją do pobliskiego Brudzewa. W 1859 r. świątynia była już znacznie zniszczona i dzięki pomocy rodzin Radolińskich i Radońskich przeprowadzono gruntowny remont.

W 1973 r. w wyniku starań mieszkańców Lipe biskup włocławski Jan Zaręba ponownie erygował parafię. Od 2018 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Błażej Michalewski.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę