Nasze projekty

Aneta Liberacka w MZaN: Zabicie człowieka nigdy nie może być alternatywą

- Pojawiają się takie komentarze, że nie można ludzi zmuszać do takiego heroizmu, by opiekowali się ludźmi niepełnosprawnymi, a alternatywą do tego nieopiekowania może być decyzja o ich zabiciu. Zabicie drugiego człowieka nigdy nie może być alternatywą - mówiła Aneta Liberacka w programie "Między Ziemią a Niebem".

Fot. VOD/Między Ziemią a Niebem

Do dyskusji o wyroku Trybunały Konstytucyjnego dotyczącego aborcji w programie „Między Ziemią a Niebem” zostali zaproszeni Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, ks. prof. Franciszek Jakub Longchamps de Bérier, prawnik oraz Aneta Liberacka.

Redaktor naczelna portalu Stacja7 przypomniała, że już Jan Paweł II przypominał, że prawo do życia nie jest kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka.

Zwracając uwagę na komentarze, które pojawiły się dyskusji po decyzji Trybunału, zaznaczyła, że zabicie drugiego człowieka nie powinno być alternatywą do niemożności opieki nad osobą niepełnosprawną.

Reklama

– To, co się dzieje po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zadziwia mnie – wśród ludzi wierzących, którzy zajmują się osobami niepełnosprawnymi, adoptowali je, opiekują się, albo są rodzicami, czasami pojawiają się takie komentarze, że nie można ludzi zmuszać do takiego heroizmu, by opiekowali się ludźmi niepełnosprawnymi i mnie to strasznie dziwi, dlatego, że alternatywą do tego nieopiekowania się ludźmi niepełnosprawnymi ma być możliwość decyzji o ich zabiciu. Nigdy alternatywą nie może być zabicie drugiego człowieka. Te wszystkie komentarze są dla mnie niepojęte. 

– mówiła w programie Aneta Liberacka.

CZYTAJ: Dziś wygrało życie

Reklama

Zaznaczyła także, że w czasie trwającej dyskusji nastąpiło pomieszanie dwóch tematów – prawa do życia i pomocy osobom niepełnosprawnym.

– Padają takie argumenty, że w ośrodkach pomocy społecznej ludzie mają słabe warunki i trzeba zacząć od tego, by dbać o takie ośrodki, by świadczyć pomoc rodzicom, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi – oczywiście, że trzeba to robić, tylko że to jest zupełnie inny temat. Tu następuje mieszanie tematów, bo czymś innym jest prawo do życia osób niepełnosprawnych a czymś innym pomoc osobom, które się nimi opiekują i im samym. Myślę, że musimy uporządkować tę dyskusję

– zaapelowała.

Reklama

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, wyjaśniając co oznacza wyrok sądu podkreśliła, że każdy ma prawo do godnych narodzin i śmierci.

– Musimy sobie uświadomić co ten wyrok oznacza. Oznacza on, że około tysiąc dzieci każdego roku otrzyma prawo do życia, które w poprzednich latach były tego prawa pozbawione. To jest ogromne zadanie, abyśmy pielęgnowali takie społeczne przekonanie, że jest dobrze, że ci ludzie mają prawo do życia, żeby każda z tych osób, nawet jeśli miałaby krótko żyć, żeby miała godne życie, aby mogła się urodzić w godnych warunkach, a jeśli dziecko byłoby tak ciężko chore, że miałoby krótko żyć, by mogło także umrzeć w godnych warunkach, otoczone miłością, troską.

– wyjaśniła.

Ks. prof. Franciszek Jakub Longchamps de Bérier zapytany o argumenty dotyczące ogłoszenia wyroku w czasie pandemii, mówił, że „działanie Sądu Konstytucyjnego jest niezależne od tego, co mogłoby się dziać na ulicach”.

– Chodzi o rzeczową dyskusję a nie o to, abyśmy posługiwali się hasłami czy sloganami np. takimi, które wymalowywane są na dewastowanych w tych godzinach czy dniach kościołach.

– wyjaśniał.

ZOBACZ: To nie ja wyznaczyłam granicę życia mojej córki [ROZMOWA]

Aneta Liberacka odnosząc się do argumentów dotyczących cierpienia kobiet, nawiązała do wypowiedzi rodziców, którzy przeszli tę drogę i którzy przekonują, że przyspieszenie śmierci dziecka nigdy nie pomaga pogodzić się z jego śmiercią. 

– Kiedy człowiek traci kogokolwiek bliskiego wie, że to co koi ból, to świadomość, że do końca zrobiło się wszystko, co jest dla tego człowieka dobre i obdarzyło się go do końca miłością. Mamy, które straciły dzieci, mówią, że ważniejsza jest dla nich świadomość, że do końca życia obdarzyły je miłością i zrobiły wszystko, co w ludzkiej mocy, by dziecko godnie odeszło z tego świata.

 

Całej rozmowy można wysłuchać TUTAJ.

zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę