Nasze projekty

Aneta Liberacka dla KAI o Franciszku

Papież Franciszek niewątpliwie pokazał, że ma niesamowity kontakt z młodymi, że to na nich stawia - mówi Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7.pl w sondzie przeprowadzonej przez Katolicką Agencję Informacyjną z okazji przypadającej 13 marca 5. rocznicy pontyfikatu Franciszka

KAI: Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?

Papież Franciszek wniósł do Kościoła Powszechnego powiew południowo – amerykańskiego temperamentu. Zwłaszcza ludziom w Europie, w Polsce, gdzie uważa się, że wiara, modlitwa raczej są sprawą intymną. Franciszek uczy nas południowoamerykańskiej spontaniczności. Myślę nawet, że właśnie z tego powodu czasem jest źle odbierany. Jednak nikogo, kto choć trochę poznał tamtą kulturę, religijność nie dziwi taki rodzaj przeżywania wiary. Ten rodzaj kontaktu zwłaszcza z ludźmi młodymi jest chyba idealny na nasze czasy. Podobnie jak idealnie potrafił dotrzeć do sobie współczesnych młodych ludzi Papież Jan Paweł II. Duch Święty wie co robi.

Papież sam stara się być naprawdę bardzo blisko każdego człowieka, ale i nas przy każdej okazji do tego zachęca. Przypomina, byśmy pamiętali, że każdy problem, każde cierpienie ma swoje imię.

Reklama
Reklama

W wielu momentach Franciszek zaskoczył nas tematami, które podejmuje. Ale także w wielu dokumentach czy listach kontynuuje naukę i pracę swoich poprzedników. Jak choćby pierwsza sprawa, którą się zajął czyli rodzina, to kontynuacja w zasadzie całego pontyfikatu Jana Pawła II. Pierwsza encyklika obecnego papieża to dokument nad którym pracę rozpoczął papież Benedykt XVI. Franciszek pokazał tym samym, że jako kolejny następca Św. Piotra jest kontynuatorem nauk swoich poprzedników.

Papież Franciszek niewątpliwie pokazał, że ma niesamowity kontakt z młodzieżą, że to na nich stawia. Liczy na to, że to młodzi ludzie patrząc w przeszłość, zbudują piękną przyszłość. To dlatego tak bardzo wyrywa ich do życia, do „nierzucania ręcznika przed walką”, do „poderwania się z kanapy”, do działania. Papież Franciszek dokładnie wie, że problemem naszego świata jest brak motywacji u ludzi młodych – to, by młodym ludziom „się chciało”. Dla mnie tak dogłębne rozpoznanie potrzeb młodzieży to wielki wymiar tego pontyfikatu.

***

Reklama
Reklama

Aneta Liberacka – redaktor naczelna portalu Stacja7.pl, prezes Fundacji Medialnej 7. Z wykształcenia matematyk, doświadczenie zawodowe jako manager zdobywała w międzynarodowych korporacjach, prowadząc projekty w Europie, Ameryce Środkowej i krajach arabskich. Mama czwórki dzieci.

 

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite