Abp Paetz został pochowany na cmentarzu parafialnym

Dziś rano w katedrze poznańskiej została odprawiona Msza św. pogrzebowa zmarłego w miniony czwartek abp Juliusza Paetza. Zmarły zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym jego rodziny - poinformował abp Stanisław Gądecki.

Uroczystościom pogrzebowym, które przy zamkniętych drzwiach i tzw. formule prywatnej odbyły się dziś rano w katedrze w Poznaniu przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. W koncelebrze wzięli udział wszyscy biskupi pomocniczy Poznania. Po Mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem abp Paetza została przewieziona na rodzinny cmentarz parafialny, gdzie odbyła się dalsza część pochówku.

Po opublikowanym w czwartek na stronach Kurii poznańskiej komunikacie, który wielu odczytało jako informację, jakoby zmarły abp Paetz miał być pochowanym w poznańskiej katedrze rozgorzał w mediach protest wielu osób sprzeciwiających się takiemu miejscu pochówku. Dodatkowo w niedzielę wystosowano publiczny list z prośbą do abp Gądeckiego o zaniechanie pochówku zmarłego arcybiskupa w katedrze z powodu możliwości publicznego zgorszenia. List podpisało wiele poznańskich autorytetów oraz inne osoby publiczne z kraju, m.in. Tomasz Terlikowski, Tomasz Rożek, ks. Piotr Studnicki.

Podczas briefingu prasowego w poniedziałek rano abp Gądecki nie odniósł się do treści tego listu, ale rozpoczął od przytoczenia historii dotyczącej oskarżeń zmarłego o molestowanie poznańskich kleryków. Przypomniał historię jego wezwania do złożenia dymisji, zalecenia Nuncjusza aby abp Paetz udał się na pokutę w miejsce odosobnienia oraz przysłany z Watykanu zalecenie nieuczestniczenia w publicznych uroczystościach kościelnych. – W trosce o jedność Kościoła proszę wszystkich wiernych, aby strzegli samych siebie i sami byli bez grzechu. Jestem tez przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży oczyszczeniu Kościoła poznańskiego – powiedział dzisiaj abp Stanisław Gądecki.

Reklama
Reklama

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę