Nasze projekty

2 miliony osób żyje poniżej skrajnego ubóstwa. „Raport o Biedzie”

Z raportu opublikowanego przez Szlachetną Paczkę wynika, że w Polsce poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyją ponad 2 miliony osób, co oznacza, że w 2020 roku przybyło ich prawie 400 tysięcy.

Fot. Wolfgang van de Rydt/Pixabay

W przygotowanym dokumencie wymieniono pięć elementów, z którymi muszą mierzyć się ludzie żyjący w ubóstwie, to m.in.: głód, zimno, samotność, ból i tragedia. Każde z nich poparto poruszającymi historiami.

Jak wskazuje Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej Paczki, ponad połowa Polaków nie zna osób, które żyją w kryzysie materialnym.

Jak to możliwe, skoro w niedostatku żyje około piętnastu milionów Polaków? Każdego dnia balansują na granicy (nie) zaspokojenia podstawowych potrzeb. Muszą wybierać: jedzenie czy wycieczka szkolna dla dziecka, zimowe buty czy leki na przeziębienie – opisuje we wstępie raportu.

Reklama

Zatrważające statystyki dotyczące ubóstwa

W raporcie przedstawiono statystyki, w których Polskę porównano do bloku ze stoma mieszkańcami. Okazuje się, że ośmiu sąsiadów nie ma dostępu do łazienki – wanny czy prysznica, a sześciu nie może skorzystać z toalety, bo jej nie posiada. Tylko co piąte z tych mieszkań jest podłączone do sieci ciepłowniczej. W pięciu z nich żyją osoby znajdujące się w skrajnym ubóstwie.

Ponadto zaznaczono, że 22,5% gospodarstw domowych w Polsce to gospodarstwa jednoosobowe. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2030 ponad połowa z nich będzie prowadzona przez osoby powyżej 65. roku życia. Okazuje się też, że już w co czwartej rodzinie dzieci wychowuje tylko jeden rodzic.

W dokumencie zaprezentowano też informacje na temat chorych. Wśród rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki, co piąta, w której są osoby chore lub z niepełnosprawnością, wydaje na leki ponad 500 zł miesięcznie. Co czwarta nie jest w stanie pokryć wszystkich wydatków na niezbędne leczenie. Zatrważający jest również fakt, że co piąte dziecko lub nastolatek zmaga się z zaburzeniami psychicznymi.

Reklama

Każdy może pomóc. Co trzeba zrobić?

Sadzik przekonuje, że te dane powinny mobilizować do pomocy. Już niebawem będziemy dodawać skrzydeł ludziom, których opisaliśmy w naszym „Raporcie o Biedzie”. Za kilka dni Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Uczyńmy wszystko, żeby potrzebujący czuli, że nie są sami i przyszłość może być dla nich lepsza – zachęca.

Każdy, kto chciałby wziąć udział w Szlachetnej Paczce, która działa już 20 lat, powinien wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wybrać rodzinę lub osobę, której chce pomóc bądź dokonać darowizny na rzecz potrzebujących.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę