Abp Gądecki spotka się z patriarchą Bartłomiejem. Jest plan wizyty duchownego

We wtorek przed południem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki spotka się z prawosławnym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I - poinformowało biuro prasowe episkopatu.

fot. CC BY 4.0/wikipedia.org

Spotkanie patriarchy Bartłomieja i abp. Gądeckiego będzie miało charakter prywatny i będzie zamknięte dla mediów – poinformowało biuro prasowe KEP.

Po jego zakończeniu około godz. 11.30, obydwaj duchowni spotkają się z przebywającymi w Warszawie na kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego uchodźcami z Ukrainy.

Następnie planowane jest wygłoszenie przez obydwu hierarchów oświadczeń dla mediów. Spotkanie zakończy krótka, wspólna modlitwa o pokój na świecie.

Reklama
Reklama

Co wiemy o wizycie patriarchy?

Patriarcha Bartłomiej został zaproszony do Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę. Duchowny przyjedzie do Polski w niedzielę wieczorem, a jego wizyta potrwa do środy.

W poniedziałek w południe Bartłomiej spotka się w Belwederze z prezydentem RP. Tego samego dnia patriarcha odwiedzi w Warszawie m. in. grób metropolity Dionizego Waledyńskiego na cmentarzu przy cerkwi św. Jana Klimaka na Woli.

Także w poniedziałek Bartłomiej odwiedzi prawosławną cerkiew św. Sofii Mądrości Bożej na warszawskim Ursynowie. O godz. 17.00 odbędzie się tam wspólna modlitwa i spotkanie z wiernymi. W grudniu 2015 roku podczas wizyty w Polsce patriarcha Bartłomiej poświęcił kamień węgielny pod budowę tej cerkwi.

Reklama
Reklama

Prawosławny patriarcha Konstantynopola jako następca św. Andrzeja Apostoła nosi tytuł „patriarchy ekumenicznego”, co czyni go honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia, liczącego około 300 milionów wiernych na całym świecie. Siedziba patriarchy – Fanar – znajduje się w Stambule.

kh, BP KEP, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę