Nasze projekty

Abp Gądecki rozmawiał z przewodniczącym niemieckiego episkopatu

Przewodniczący obu episkopatów: abp Stanisław Gądecki i bp Georg Bätzing rozmawiali "o zaistniałych nieporozumieniach".

fot. Episkopat, flickr/CC BY-SA 2.0 de, Spurzem - Lothar Spurzem - Praca własna/wikipedia.org

Poprzez ostatnie publikacje listów obu hierarchów w mediach, stosunki między Konferencjami Biskupów Polski i Niemiec znacznie się ochłodziły. Dlatego przewodniczący obu episkopatów: abp Stanisław Gądecki i bp Georg Bätzing przed zebraniem plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) na Malcie wyrazili wolę poprawienia klimatu relacji między Kościołami. Jak zaznaczył bp Bätzing poprawa stosunków między episkopatami Polski i Niemiec leży mu bardzo na sercu.  

ZOBACZ TEŻ: Papież krytykuje niemiecką drogę synodalną. Przestrzega przed schizmą

Wczoraj przewodniczący Episkopatów Niemiec i Polski szczerze rozmawiali ze sobą przed rozpoczęciem zebrania plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) na Malcie. Przewodniczący Episkopatu Niemiec, bp. Georg Bätzing w mediach społecznościowych na stronach Konferencji Episkopatu Niemiec poinformował:

Reklama

„Arcybiskup Stanisław Gądecki i ja szczerze rozmawialiśmy wczoraj wieczorem na początku Zgromadzenia Plenarnego CCEE i przed wspólną Mszą św. o zaistniałych nieporozumieniach. Zgodziliśmy się, że nie są to łatwe czasy dla Kościoła w obu krajach i że chcemy, zwłaszcza w tych czasach, stać razem jako sąsiedzi, nawet jeśli dostrzegamy różnice kulturowe w uzasadnionej różnorodności katolicyzmu i szukamy naszej drogi do dobrej przyszłości, w której chcemy, tak jak zawsze to robiliśmy, dawać ludziom świadectwo Dobrej Nowiny.

W przyszłości pojawiające się pytania i możliwe nieporozumienia w naszym wzajemnym postrzeganiu powinny być poruszane i dzielone w wypróbowany i sprawdzony sposób w Polsko-Niemieckiej Grupie Kontaktowej. To jest dobre miejsce do dialogu”.

Przedmiotem trudności w dialogu między abp Gądeckim i bp Bätzingiem jest list metropolity poznańskiego, który napisał do papieża Franciszka w związku z postulatami tzw. drogi synodalnej w Niemczech dotyczącymi m.in. zmian w nauczaniu moralnym Kościoła.

Z kolei bp Bätzing skierował do abp Gądeckiego list, w którym m.in. wyjaśnia swoje stanowisko w związku z krytycznym wobec niemieckiej drogi synodalnej listem abp. Gądeckiego do papieża Franciszka. 

KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę