Nasze projekty

Abp Gądecki: piąte przykazanie broni prawa do życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci

"Odbieranie życia najbardziej bezbronnym i niewinnym – dzieciom w łonach matek – jest, jak napisał św. Jan Paweł II, „odrażającą zbrodnią”. Trudno sobie wyobrazić dramat bardziej straszliwy w swojej moralnej wymowie" – mówił abp Stanisław Gądecki w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

fot. episkopat.pl

25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w katedrze poznańskiej podjęto dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że wcielenie Syna Bożego to jedno z najważniejszych wydarzeń z historii zbawienia. Dzięki temu wydarzeniu Pan Bóg w osobie Chrystusa wszedł naprawdę w naszą ludzką historię, zamieszkał pośród nas, dzięki czemu spełniło się głębokie pragnienie istoty ludzkiej, świat stał się naprawdę dla człowieka domem – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański podkreślał, że Dzień Świętości Życia budzi w Kościele, w sumieniach, w rodzinach i w społeczeństwie świeckim wrażliwość na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. Przypomniał, że św. Jan Paweł II napisał encyklikę w obronie życia poczętego, stwierdzając, że „życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili swego istnienia, także w fazie początkowej, która poprzedza narodziny”.

W swoim czasie Matka Teresa z Kalkuty pytała Polaków: «Dlaczego dzisiaj ludzie boją się małego dziecka? Ponieważ chcą mieć łatwiejsze, bardziej komfortowe, wygodniejsze życie? Więcej wolności? Bać się należy jedynie łamania Bożych praw, ponieważ Bóg w swojej nieskończonej i czułej miłości pragnie tylko naszego dobra, naszego szczęścia, naszej miłości» – mówił abp Gądecki.

Reklama

„Świat potrzebuje na nowo usłyszeć Ewangelię Życia”

Metropolita poznański zauważył, że zgodnie z Nową Kartą Pracowników Służby Zdrowia „antykoncepcja i aborcja, chociaż posiadają odmienną naturę i ciężar moralny, pozostają bardzo często w ścisłym związku, «niczym owoce jednej rośliny». Antykoncepcja posługuje się wszelkimi możliwymi środkami, aby uniemożliwić pojawienie się nowego życia. A kiedy, pomimo stosowania antykoncepcji, pojawi się nowe życie, zostaje ono wiele razy odrzucone i przerwane”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że Dzień Świętości Życia jest okazją do zaangażowania się w działanie pro-life. Zapraszajmy do wspólnej modlitwy członków naszej rodziny, przyjaciół, znajomych ze wspólnot. Świat potrzebuje na nowo usłyszeć Ewangelię Życia, które jest darem bezcennym. Podobnie jak w minionych latach, naszą modlitwą pragniemy objąć wszystkie dzieci nienarodzone i ich rodziców, szczególnie gdy dowiadują się o chorobie swojego dziecka – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański zaprosił też do modlitwy za wszystkie osoby w stanie terminalnym, zagrożone niebezpieczeństwem eutanazji, za pielęgniarki, położne, lekarzy i farmaceutów, a także za polityków i dziennikarzy.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę