Nasze projekty

Abp Gądecki o pomocy migrantom: apeluję o uruchomienie korytarzy humanitarnych

"Prawo i obowiązek obrony granic państwowych daje się pogodzić z niesieniem pomocy ludziom, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji. (...) Chcę więc zaapelować o zgodę na uruchomienie korytarzy humanitarnych" - napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, w apelu o pomoc migrantom.

fot. episkopat.pl

Abp Gądecki przypomniał chrześcijańskie zadania w stosunku do migrantów i uchodźców, jakimi są pomoc medyczna i humanitarna oraz szukanie rozwiązań służących dobru wspólnemu.

„Nie można dokonywać krzywdzących uogólnień, że każdy uchodźca to potencjalny terrorysta”

„Wrażliwość na los ludzi przybywających do naszego kraju, jak również pomoc medyczna i humanitarna dla migrantów, powinny stać się priorytetem działań zarówno instytucji państwowych, jak i pozarządowych, w tym również Kościołów i wspólnot religijnych” – napisał, dodając, że humanitarna wrażliwość jest przejawem naszego człowieczeństwa.

Abp Gądecki podkreślił, że obowiązkiem władz jest wykrycie potencjalnego zagrożenia ze strony osób przekraczających granice, jednak „nie można stygmatyzować przybyszów, dokonując krzywdzących uogólnień, że „każdy uchodźca to potencjalny terrorysta”.

Reklama

Abp Gądecki zaapelował o otwarcie korytarzy humanitarnych

W wyraził również wdzięczność wszystkim, którzy służą pomocą potrzebującym. „Sprawa tej wagi wymaga ogólnospołecznej mobilizacji i solidarnego zaangażowania. Każda pomoc udzielona ludziom znajdującym się w potrzebie jest cennym świadectwem braterstwa i solidarności” – napisał przewodniczący Episkopatu.

Abp Gądecki zaapelował o zgodę na uruchomienie korytarzy humanitarnych, których gotowość koordynacji Caritas Polska deklaruje od 2016 roku. „Ten sprawdzony już w innych państwach mechanizm pozwala w bezpieczny, w pełni kontrolowany sposób nieść konkretną pomoc najbardziej potrzebującym ofiarom wojen i prześladowań” – napisał.

„To właśnie kontrolowane procesy migracyjne dają poczucie bezpieczeństwa w przeciwieństwie do migracji w chaosie, za sprawą gangów przemytników i nieludzkiego łudzenia ludzi dostania się do wymarzonego raju w Europie” – czytamy w dokumencie.

Reklama

„Służba i pomoc uchodźcom to praktykowanie miłości bliźniego”

Dziękując za pomoc okazaną Afgańczykom kilka tygodni temu, abp Gądecki zaapelował do wszystkich ludzi dobrej woli, aby „służbę i pomoc cudzoziemcom przybywającym do Polski potraktowali jako szansę na praktykowanie miłości bliźniego, która jest kamieniem węgielnym naszej wiary”.

„Każdy z nas może i powinien stać się w swoim środowisku promotorem międzyludzkiej solidarności” – napisał. Abp Gądecki zachęcił też do modlitwy za migrantów i uchodźców oraz o ducha chrześcijańskiego braterstwa.

kh/BP KEP/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę