Nasze projekty

Abp Gądecki: św. Rita stała się jedną z pereł Kościoła

„Rita (...) we wszystkich rolach życia wskazuje, że autentyczna droga do świętości polega na wiernym pójściu za Chrystusem aż po krzyż” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Okładka "Modlitewnika św. Rity"/fot. Episkopat News/flickr.com

W liturgiczne wspomnienie augustianki, patronki od spraw trudnych oraz niemożliwych, metropolita poznański przewodniczył Mszy Świętej w bydgoskim sanktuarium, które jest diecezjalnym ośrodkiem kultu. Rita należy do najbardziej popularnych postaci świętych na świecie. Urodziła się w maju 1381 roku w rodzinie ubogich górali niedaleko Cascii, jako jedyne dziecko. Na chrzcie otrzymała imię Margherita, Rita jest jego zdrobnieniem. Słowo „margarita” znaczy po łacinie „perła”. Rzeczywiście dziecko stało się jedną z pereł Kościoła – mówił.

Dodał, że Rita wzrastała w głęboko chrześcijańskiej atmosferze i bardzo wcześnie zaczęła podejmować małe, dziecięce umartwienia, a w wieku dorastania zakiełkowała w niej myśl o życiu zakonnym. W czasie jego trwania, po wypełnieniu powołania żony, a także matki, otrzymała stygmat. To właśnie owe, spędzone w ustawicznej kontemplacji, lata pokuty i modlitw znalazły swój punkt szczytowy w ranie wyciśniętej na jej czo­le. Znak ciernia, niezależnie od cierpień fizycz­nych, jakie powodował, był niczym pieczęć jej boleści wewnętrznych, ale przede wszystkim był dowodem jej bezpośredniego uczestnictwa w Mę­ce Chrystusa – podkreślił abp Stanisław Gądecki, cytując św. Jana Pawła II.

Metropolita poznański postawił na zakończenie homilii pytanie: dlaczego Rita jest świętą? Nie tyle ze względu na liczne cuda, którym pobożność ludowa przypisuje skuteczności jej wstawiennictwa u Boga Wszechmocnego, ile raczej z racji zdumiewającej „normalności”. Codziennej egzystencji, którą Rita przeżywała najpierw jako żona i matka, a następnie jako wdowa i wreszcie mniszka augustiańska – powiedział.

Reklama

CZYTAJ>>> Róże św. Rity. Niezwykłe nabożeństwo do świętej od spraw beznadziejnych

Podczas uroczystości przyjęto nowych członków do Bractwa św. Rity

Przy sanktuarium działa Bractwo św. Rity. Podczas uroczystości w jego szeregi przyjęto kolejnych członków. Dzisiaj nie potrzeba słów. Dzisiaj „mówi” róża. I tą różą chcemy księdzu arcybiskupowi serdecznie podziękować, że jest z nami mówiła Małgorzata Szala. Wołamy – święta Rito, naucz nas kochać i przebaczać. I tak czynimy to od 22 maja 2013 roku, od chwili wprowadzenia jej relikwii – powiedział kustosz i proboszcz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, dodając, że było to już 133 spotkanie ze świętą.

W czasie uroczystości abp Stanisław Gądecki dokonał poświęcenia mozaiki Drogi Krzyżowej. Projekt wykonała Ewa Masoń, a prace ks. Henryk Kaszycki SDB.

Reklama

Rita urodziła się między 1360 a 1380 rokiem w Roccaporenie w gminie Cascia, zmarła 22 maja 1457 roku. Po śmierci zasłynęła natychmiast wieloma cudami. Ciało Rity – cudownie zachowane po dzień dzisiejszy – umieszczono w szklanej trumnie w kościele w Cascia. Kanonizacji świętej dokonał w 1900 roku papież Leon XIII.

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę