Nasze projekty

Polscy biskupi zaczynają wizytę „ad limina”. Spotkają się z papieżem Franciszkiem

Pierwsi polscy biskupi zaczęli w poniedziałek wizytę "ad limina", podczas której wezmą udział w audiencji u papieża Franciszka oraz odwiedzą watykańskie urzędy.

fot. Episkopat Polski/Flickr

W poniedziałek wizytę w Rzymie zaczęła pierwsza z czterech grup polskich biskupów, w skład której wchodzą ordynariusze i biskupi pomocniczy diecezji należących do metropolii warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej.

Wizyta „ad limina” potrwa do soboty, a biskupi prócz spotkania z papieżem Franciszkiem, które zaplanowano w piątek, odprawią msze w czterech rzymskich bazylikach: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami oraz w czwartek o godz. 7.10 – przy grobie św. Jana Pawła II.

„Pierwsza grupa biskupów, z prowincji kościelnych warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej, odprawi Mszę św. przy grobie św. Piotra w bazylice watykańskiej w poniedziałek o godz. 7.30. Tym samym tegoroczna wizyta ad limina apostolorum zostanie rozpoczęta. Spotkania tej grupy biskupów w różnych watykańskich dykasteriach będą się odbywać przez cały tydzień, zarówno przed, jak i po południu” – poinformowało w niedzielę biuro prasowe Episkopatu.

Reklama

Biskupi udadzą się do Rzymu w czterech grupach

Każdy episkopat składa wizytę „ad limina Apostolorum” zwykle co pięć lat, jednak z powodu pandemii oraz kalendarza papieża Franciszka termin wizyty polskich biskupów został przełożony. Ostatnia wizyta „ad limina” polskiego episkopatu miała miejsce w 2014 roku.

Podczas wizyty biskupi spotkają się na audiencji z papieżem i złożą wizytę w poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej. Pierwsza grupa biskupów rozpocznie wizytę 4 października, a ostatnia zakończy „ad limina” 30 października.

Reklama

Wizyta ma trzy cele – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed wizytą „ad limina”. To wizyta u grobów apostołów św. Piotra i św. Pawła, przedstawienie sytuacji Kościoła w Polsce Ojcu Świętemu oraz wzrost wiary. Nie chodzi tylko o to, aby dokonała się rzecz administracyjna w dziedzinie sprawozdawczości, idzie też o to, aby każdy Kościół lokalny mógł wzrastać w wierze – dodał.

„Żadnego tematu nie można unikać, także tematów trudnych”

Abp Gądecki został zapytany, czy biskupi spodziewają się w czasie wizyty trudnych pytań o kwestię molestowania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne.

Skoro problem istnieje i skoro istnieje nie tylko w Polsce, to trzeba się ustosunkować do tej sprawy, wychodząc do Ojca Świętego i potem usłyszeć, co Ojciec Święty na ten temat sądzi. Ostatnio biskupi francuscy podczas wizyty ad limina, która poprzedza naszą, mieli bardzo długą rozmowę z Ojcem Świętym. Wydaje mi się, że żadnego tematu nie można unikać, także tematów trudnych, a może nawet w szczególności trudnych. Dlatego zakładam, że w tej rozmowie z Ojcem Świętym będzie poruszony również ten temat jako jeden z głównych, ale nie najgłówniejszy, dlatego, że najgłówniejszym jest odbudowa wiary – mówił.

Reklama

Przed wizytą każda z polskich diecezji przygotowała szereg specjalnych sprawozdań, które posłużą w tej chwili jako materiał do dyskusji księży biskupów zarówno w Kongregacjach, jak i na bezpośrednim spotkaniu z Ojcem Świętym – poinformował rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Kiedy kolejni biskupi udadzą się do Rzymu?

Od poniedziałku 11 października wizytę rozpocznie druga grupa, która obejmie: archidiecezję gdańską z diecezjami pelplińską i toruńską, archidiecezję szczecińsko-kamieńską z diecezjami koszalińsko-kołobrzeską i zielonogórsko-gorzowską, archidiecezję poznańską z diecezją kaliską oraz archidiecezję wrocławską z diecezjami legnicką i świdnicką.

Z kolei trzecia grupa rozpocznie wizytę 18 października i obejmie: archidiecezję warszawską z diecezjami warszawsko-praską i płocką oraz ordynariatem polowym Wojska Polskiego, archidiecezję gnieźnieńska z diecezjami bydgoską i włocławską, archidiecezję łódzką z diecezją łowicką, archidiecezję częstochowską z diecezjami radomską i sosnowiecką oraz trzy diecezje greckokatolickie: archidiecezję przemysko-warszawską z diecezjami wrocławsko-koszalińską i olsztyńsko-gdańską.

Ostatnia grupa, od 25 października, obejmie: archidiecezję krakowską z diecezjami bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską oraz archidiecezję katowicką z diecezjami gliwicką i opolską.

Biskupi będą celebrować msze w czterech rzymskich bazylikach

Na wizytę „ad limina” udadzą się biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy, nie biorą natomiast w niej udziału biskupi seniorzy.

W trakcie pobytu w Wiecznym Mieście, każda z grup będzie sprawowała liturgię w czterech wielkich bazylikach Rzymu: bazylice św. Piotra, bazylice św. Jana na Lateranie, bazylice Matki Bożej większej i bazylice św. Pawła. Każda też z grup odprawi w czwartek o godz. 7.10 mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II.

Koordynatorem wizyty polskich biskupów na miejscu został ks. Adam Sycz, rektor Instytutu Polskiego w Rzymie.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę