Nasze projekty

99 lat temu o. Maksymilian Kolbe wydał pierwszy numer „Rycerza Niepokalanej”

W piątek 8 stycznia, w dzień 127 urodzin św. Maksymiliana Kolbego, godz. 18.00 w bazylice w Niepokalanowie zostanie odprawiona msza św. inaugurująca czas przygotowań do stulecia powstania miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”.

fot. YouTube / Catholic online

Według zamysłu św. Maksymiliana miesięcznik miał zostać organem „Rycerstwa Niepokalanej”, założonego w 1917 roku w Rzymie. Franciszkanin, widząc agresję środowisk masońskich i ich bluźniercze manifestacje, chciał, aby „Rycerstwo Niepokalanej” poprzez modlitwę i zakorzenienie w kulcie maryjnym, było katolicką odpowiedzą na wszelkie ataki skierowane wobec Kościoła i ludzi wierzących.

Miesięcznik „Rycerz Niepokalanej” miał zostać czasopismem formującym świadomość i pobożność członków „Rycerstwa”. W styczniu 1922, św. Maksymilian, przebywający w krakowskim klasztorze, wydał pierwszy numer miesięcznika w nakładzie 5 tys. egzemplarzy. Jednak z czasem wśród czytelników wzrastało zainteresowanie, co spowodowało zwiększenie nakłady a także przeniesienie wydawnictwa do klasztoru w Grodnie, który miał lepsze warunki dla rozwoju drukarni.

Ponad milion egzemplarzy

Reklama

Po pięciu latach i to miejsce stało się zbyt ciasne, aby drukować 40 tys. egzemplarzy miesięcznika, dlatego o. Maksymilian założył nowy klaszto-wydawnictwo w Niepokalanowie. Wystarczyło kolejnych 11 lat, aby nakład wzrósł jeszcze bardziej, w grudniu 1938 roku wydrukowano milion egzemplarzy „Rycerza Niepokalanej”.

W trakcie II Wojny Światowej czasopismo ukazało się tylko raz, ale tuż po jej zakończeniu wznowiono comiesięczne wydanie. Kiedy wydawało się, że nastał czas powrotu to dawnej świetności, w 1952 roku władze komunistyczne zabroniły wydawania „Rycerza”. Zakaz obowiązywał aż do jesieni 1981 roku. W międzyczasie, w Santa Severa, nieopodal Rzymu, polscy franciszkanie rozpoczęli drukowanie „Rycerza Niepokalanej” dla Polaków mieszkających na emigracji – inicjatywa wiązała się z beatyfikacją o. Kolbego w 1971 roku.

Wydawnictwo franciszkanów

Reklama

Dzieło św. Maksymiliana to nie tylko „Rycerz Niepokalanej”. W Niepokalanowie wydawano także „Rycerzyk Niepokalanej” (od 1933), „Mały Rycerzyk Niepokalanej” (od 1938), „Biuiletyn Misyjny” (od 1939). W roku 1935 pojawił się „Mały Dziennik”. W ciągu tygodnia nakład wynosił 160 tys. egzemplarzy, a jego niedzielne wydanie osiągało 250 tys.

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie skoncentrowane jest na kontynuacji dzieła św. Maksymiliana Kolbego. Wydaje czasopisma takie jak: „Rycerza Niepokalanej”, „Rycerzyk Niepokalanej” i „Rycerz Młodych”. Jednocześnie publikuje wiele pozycji książkowych z zakresu mariologii, franciszkanizmu i historii świętych.

Obecnie miesięcznik „Rycerz Niepokalanej” ukazuje się w nakładzie ponad 40 tys. egzemplarzy i dostępny jest zarówno w wersji drukowanej jak i cyfrowej. Ponadto na życzenie czytelników od lutego 2021 roku planowane jest uruchomienie platformy, na której pismo będzie dostępne w wersji audio.

Reklama

Wszelkie informacje dotyczące prenumeraty czasopisma dostępne są na stronie:

Wydarzenia dotyczące czasopisma można również śledzić na oficjalnym Facebooku oraz na nowo powstałym kanale YouTube: Redakcja Rycerz Niepokalanej.

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę