Nasze projekty

800 ubogich i bezdomnych spotka się przy wspólnym stole. „Święta z Ubogimi”

W tym roku wspólnota Sant’Egidio przygotuje bożonarodzeniowy obiad dla 800 ubogich, bezdomnych, a także uchodźców - zwłaszcza z Ukrainy. Zanim to jednak nastąpi, poszukiwani są wolontariusze do pomocy w zorganizowaniu "Świąt z Ubogimi".

fot. Wspólnota Sant'Egidio

Co roku wspólnota Sant’Egidio organizowała bożonarodzeniowy obiad dla ubogich i bezdomnych w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. W czasie pandemii inicjatywa odbywała się w zmienionej formie, ale w tym roku ponownie wszyscy zasiądą przy wspólnym stole.

„To chyba najbardziej wyczekiwana wiadomość. Zwłaszcza przez naszych przyjaciół, powtarzających od początku jesieni pytania: czy będą w tym roku święta?” – deklarują członkowie Sant’Egidio w Warszawie. W stolicy wspólnota chce w tym roku ugościć 800 osób – ubogich, bezdomnych, starszych mieszkańców DPS-u, a także uchodźców – przede wszystkim z Ukrainy, ale także z Afganistanu i innych krajów.

Podczas bożonarodzeniowego obiadu na każdą i każdego z nich będzie czekało miejsce przy starannie zastawionym stole, serwowane przez kelnerów świąteczne potrawy, specjalnie przygotowany prezent, choinka i śpiewane na żywo kolędy, ale przede wszystkim życzliwi ludzie, którzy sprawią, że tego dnia – jak podkreśla wspólnota – wszyscy goście zostaną przyjęci po królewsku.

Reklama

„By marzenie o tym pięknym spotkaniu mogło stać się rzeczywistością i każdy w święta znalazł miejsce przy stole, wspólnota prosi o wsparcie w przygotowaniach. A potrzeby są ogromne, bo w wyniku pandemii, wojny w Ukrainie i kryzysu ekonomicznego, które spowodowały zubożenie wielu osób, w tym roku lista gości bardzo się wydłużyła” – podkreśla wspólnota.

Poszukiwani są wolontariusze

Do organizacji przedsięwzięcia są poszukiwani wolontariusze, którzy mogą pomóc przed świętami, w czasie obiadu lub po nim, a pracy – jak podkreśla wspólnota – jest mnóstwo, dlatego przyda się „każda para rąk i każda poświęcona godzina„. Można między innymi przygotować świąteczne potrawy, kupić prezent, pomóc w przygotowani dekoracji czy przewiezieniu i ustawieniu stołów, a także – już w Boże Narodzenie – włączyć się na przykład w pracę w kuchni, podawanie potraw sprzątanie.

„Obiadowi zawsze towarzyszy kolędowanie, potrzebni są więc również muzycy i chórzyści” – wyjaśniają organizatorzy.

Reklama

Jak pomóc?

Osoby, które chciałyby się zaangażować w „Święta z Ubogimi” mogą przyjść na spotkanie organizacyjne – najbliższe odbędzie się w środę, 7 grudnia, o godz. 19:00 oraz w sobotę, 10 grudnia, o godz. 16:00 w siedzibie wspólnoty (ul. Wspólna 61 lok. 103 w Warszawie). Zadeklarować można się również poprzez formularz na stronie: www.santegidio.pl/swieta-z-ubogimi. Wszelkie pytania należy kierować na adres [email protected]. Inicjatywę można wesprzeć również finansowo, wpłacając środki na konto Fundacji Sant’Egidio Polska (nr konta 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197 z tytułem UBODZY) lub poprzez zbiórkę https://pomagam.pl/swieta-2022.

Obiady bożonarodzeniowe są owocem całorocznej działalności Wspólnoty Sant’Egidio, skupiającej się na towarzyszeniu osobom ubogim, bezdomnym, starszym, samotnym i uchodźcom. „To z tego wspólnego przeżywania trudów i radości codzienności zrodziła się potrzeba wspólnego świętowania” – podkreśla wspólnota.

Inicjatywa zrodziła się 40 lat temu

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W minionym roku ze wspólnotą świętowało ponad 250 tys. osób w 70 krajach.

Reklama

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.

kh, archwwa.pl/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę