Nasze projekty

79 rocznica rzezi wołyńskiej. Jednego dnia zginęło 8 tysięcy Polaków

11 lipca 1943 roku jest symbolem wszystkich zbrodni popełnionych przez UPA w tak zwanej rzezi wołyńskiej. Ten dzień zapisał się w historii jako "krwawa niedziela" ponieważ jednego dnia mogło zginąć nawet 8 tysięcy Polaków.

fot. Apilek/Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

11 lipca 1943 roku oddziały nacjonalistów Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zaatakowały Polaków w 99 miejscowościach na Wołyniu. Ten dzień zapisał się w historii jako „krwawa niedziela”, a polska ludność ginęła od kul, siekier, wideł, noży, także w kościołach, podczas mszy świętych. Historycy, którzy badają te wydarzenia oceniają, że jednego dnia mogło zginąć nawet 8 tysięcy Polaków.

Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku. Szacuje się, że w tych latach ukraińscy nacjonaliści wymordowali od 80 do 120 tysięcy Polaków – precyzyjna liczba ofiar nie jest możliwa do ustalenia. Wydarzenia te pion śledczy IPN kwalifikuje jako ludobójstwo.

Reklama

Ukraińscy nacjonaliści razem z dokonywanym aktem ludobójstwa niszczyli polskie dobra kulturalne, zabytki i kościoły katolickie.

22 lipca 2016 Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm oddał w niej hołd wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943–1945.

Reklama

kh, IAR/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę