Nasze projekty

640 kilometrów z Helu na Jasną Górę. Niedługo wyruszy najdłuższa polska pielgrzymka

Poza tym, że jest najdłuższa w Polsce, pielgrzymka kaszubska wyróżnia się także językiem, w którym prowadzone są modlitwy. Codziennie pątnicy śpiewają hymn ku czci Matki Bożej „Kaszebsko Królewo”, a liturgia prowadzona jest po kaszubsku.

fot. Magdalena Pijewska / EpiskopatNews / Flickr

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – za dwa tygodnie ruszy z Helu 41. Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. To najdłuższy w Polsce szlak pątniczy do Częstochowy. Pielgrzymka wyruszy tradycyjnie, 25 lipca z kościoła Bożego Ciała na Helu, a zakończy się 12 sierpnia.

Hasłem tegorocznego pielgrzymowania i tematem rozważań i konferencji w drodze będą słowa: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Będziemy sobie uświadamiać, że każdy z nas jest przez Boga wybrany i posłany, by nieść ludziom pokój – zaznaczają organizatorzy dodając, że to hasło jest obecnie szczególnie aktualne. Na szlaku pątnicy będą modlić się zwłaszcza o pokój w Ukrainie.

Chcemy też zastanowić się, w jaki sposób my sami możemy być na co dzień narzędziem Chrystusowego pokoju – w naszych powołaniach, zadaniach i obowiązkach – powiedział KAI kierownik pielgrzymki ks. Robert Jahns.

Reklama

Pielgrzymkę kaszubską charakteryzuje bardzo szybkie tempo marszu – około 5,5-6km/h, ale, jak mówią organizatorzy, w warunkach niesprzyjającej pogody, pątnicy potrafią podkręcić tempo do do 8km/h. ’Kaszubski Express’ – tak nas kiedyś nazwano i jesteśmy dumni z tego określenia – czytamy na stronie wydarzenia.

Organizatorzy zaznaczają też, że pielgrzymka Hel – Jasna Góra jest grupą bardzo rozmodloną. Gdy jest czas na śmiech i zabawę, to się bawimy, a gdy przychodzi czas refleksji, zanurzenia się w Bogu, porozmawiania z Nim o ważnych sprawach, jesteśmy cali dla Niego. A On dla nas. I z tej przyjaźni jesteśmy naprawdę szczęśliwi – deklarują pątnicy.

Poranne szkoły modlitwy, które są okazją do poznania i zgłębienia treści i teologii psalmów dawidowych, tradycyjnie już poprowadzi ks. Jan Perszon, który przez wiele lat był kierownikiem kaszubskiej pielgrzymki.

Reklama

Pielgrzymka kaszubska poza tym, że jest najdłuższą w Polsce, wyróżnia się spośród innych, zdążających na Jasną Górę językiem, w jakim prowadzone są modlitwy. Codziennie pątnicy śpiewają hymn ku czci Matki Bożej „Kaszebsko Królewo”, a liturgia także prowadzona jest po kaszubsku.

Pielgrzymka kultywuje kaszubskie tradycje i dba, aby na flagach czy koszulkach znalazły się motywy z kaszubskim haftem.

W ciągu 19 dni pątnicy pokonają dokładnie 638 km, przechodząc kolejno przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie.

Reklama

Wszelkie szczegóły i zapisy na stronie: http://www.kaszubskapielgrzymka.pl

Piesza Pielgrzymka Kaszubska po raz pierwszy wyruszyła ze w 1982 r. Pomysłodawcą pielgrzymki był śp. ks. Zygmunt Trella. Chcąc uczcić 600-lecie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, kapłan postanowił zebrać grupę pątników i
przejść wraz z nimi ponad 600 km na Jasną Górę.

Pielgrzymka Kaszubska wyruszy już po raz 41., jednak pątnicze tradycje są w tym regionie o wiele dłuższe. Kaszubi pielgrzymowali na Jasną Górę już w XV wieku, co odnotowywał w swoich „Rocznikach” Jan Długosz.

W szczególnych okolicznościach pielgrzymi wydłużali trasę. Stało się tak np. w 2006 r. z okazji 25–lecia pielgrzymki, kiedy to pątnicy doszli aż do krzyża na Giewoncie. Trasa liczyła wówczas 930 km. W 2011 r. pokonali 1040 km, przechodząc z Jasnej Góry dalej, do Lewoczy – narodowego sanktuarium Słowaków. Sześć lat temu, na 35–lecie pielgrzymki, pątnicy doszli do Krakowa, aby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży i spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

Także w ubiegłym roku, z racji roku św. Jakuba i Jubileuszowej 40. Pielgrzymki Kaszubskiej, pielgrzymowanie pątników z Pomorza nie zakończyło się na Jasnej Górze. Najpierw wyjechali autokarem z Częstochowy do Hiszpanii, a następnie wyruszyli pieszo z miejscowości Saria, by po czterech dniach dotarli do Santiago de Compostela. Stamtąd wyruszyli autokarem w drogę powrotną, odwiedzając m.in. Fatimę, Pampelunę i Lourdes.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę