Nasze projekty

3 września premiera spektaklu „Noc świata. Sebyła”

Władysław Sebyła – polski poeta, podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej. Jego postać poznać można bliżej dzięki spektaklowi "Noc świata. Sebyła", na który zaprasza wydawnictwo Bonart Management.

Władysław Sebyła to niezwykły twórca, poeta, malarz i muzyk, bojownik walczący o polskość w powstaniu śląskim i wojnie polsko-bolszewickiej. W 1939r. został zmobilizowany do walki w kampanii wrześniowej, a po agresji ZSRR na Polskę został aresztowany przez sowietów. Był przetrzymywany w obozie starobielskim. W 1940 wraz z pozostałymi jeńcami osadzonymi w Starobielsku został przewieziony do Charkowa i 11 kwietnia 1940 rozstrzelany.

Jego postać przedstawia projekt „Noc świata. Sebyła”. Jest to spektakl złożony z fragmentów twórczości Władysława Sebyły. Tytuł spektaklu pochodzi z nieopublikowanego za życia autora dramatu „Bunt ludzi”. Młody autor zawarł w nim profetyczną wizję przyszłości świata. Scenariusz spektaklu przygotowała poetka, Maria Dorota Pieńkowska, starszy kustosz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Reżyserem i zarazem jednym z aktorów jest Dariusz Kowalski. W sztuce zobaczymy także Halinę Rowińską.

W spektaklu ukazana zostanie korespondencja Sebyły z żoną Sabiną, od początków ich znajomości, aż po listy z obozu w Starobielsku i oczywiście utwory poety. – Przewidujemy muzykę i wizualizacje, dzięki którym, poprzez fotografie i dokumenty, pamięć o bohaterach programu stanie się bardziej „dotykalna” – wyjaśniają organizatorzy i zaznaczają, że tym programem chcą się przyczynić do „zwycięstwa nad mgłą”, o którym marzył poeta, a która tak długo okrywała katyńskie groby i znaki pamięci o ofiarach mordu.

Reklama

Projekt „Noc Świata. Sebyła” dotyka równolegle kilku dziedzin życia społecznego i kulturalnego. Jak wyjaśniają organizatorzy, sięgnięcie po spektakl Władysława Sebyły i ukazanie jego osoby jest okazją do przypomnienia twórczości wybitnego poety i do oddania hołdu ofierze poległej pod Katyniem. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w tym roku, kiedy obchodzimy 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. – Polska sztuka i polska historia tak długo będą obecne w sercach i świadomości odbiorców, jak długo trwać będzie o nich pamięć – mówią organizatorzy projektu i wskazują, że pamięć tę chcą utrwalać dzięki pokazaniu spektaklu dla jak najszerszej publiczności. W ramach projektu powstanie spektakl teatralny oraz film z relacją z widowiska. Ponadto w ramach działań promocyjnych organizatorzy przybliżać będą osobę i twórczość Władysława Sebyły.

Jest to także odpowiedź na potrzeby wielbicieli teatru oraz literatury, którzy odcięci są obecnie od swoich pasji z racji epidemii. Organizatorzy przyznają, że mają świadomość, iż „wirtualna obecność w teatrze nie jest w stanie w pełni zastąpić obecności fizycznej”.  Mimo to przygotowują spektakl na jak najwyższym poziomie, zwracając uwagę na jakość dźwięku i obrazu, wykorzystując przy tym nowoczesne rozwiązania techniczne i efekty multimedialne. – Zapewnimy widowni zbliżony odbiór sztuki teatralnej do tej doświadczanej w salach teatrów, domów kultury czy innych miejsc, które zwykły dostarczać pasjonatom teatru niezastąpionych przeżyć artystycznych – zapraszają organizatorzy.

Premiera spektaklu odbędzie się 3 września na kanałach social media Stowarzyszenia MuzaDei, kanale Youtube oraz na Facebooku 

Reklama

Reklama

os, mat. prasowe/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę