Nasze projekty

28 października – Dzień solidarności z Pakistanem

Już po raz dziesiąty obchodzony jest Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym organizowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tym roku w niedzielę 28 października jego tematem jest pomoc chrześcijanom w Pakistanie.

„Kościół w Polsce jest bardzo hojny i bardzo wyczulony na potrzeby innych Kościołów” – ocenia abp Tadeusz Wojda – metropolita białostocki, przewodniczący sekcji polskiej stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

Polska jako jedyny kraj włącza się na tak wielką skalę w obchody Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Komplet materiałów zawierający pomoce liturgiczne i katechetyczne, w tym również filmy o problemie prześladowań w Pakistanie rozesłany został do każdej parafii w Polsce. W całym kraju odbywają się też zbiórki na ten cel. Wsparcia można również udzielać wysyłając sms o treści RATUJE na numer 72405 (koszt 2,46 zł brutto). Sms-owa akcja potrwa do 31 marca 2019 r. „Kościół w Polsce jest bardzo hojny i bardzo wyczulony na potrzeby innych Kościołów” – podkreślił abp Wojda.

Dyrektor PKWP ks. prof. Waldemar Cisło poinformował, że pomoc przeznaczona zostanie głównie na kształcenie kleryków, formację sióstr zakonnych oraz renowację kościołów. Za zainteresowanie małym cierpiącym Kościołem w Pakistanie podziękował Polakom w swym liście kard. Joseph Coutts z archidiecezji Karachi w Pakistanie . Podkreślił też, że Kościół w Pakistanie zachęcony jest przykładem Kościoła w Polsce. „Pomimo różnych cierpień i prześladowań w ciągu okupacji komunistycznej daliście Kościołowi Powszechnemu wielkiego i nieustraszonego pasterza jakim był Św. Jan Paweł II. W Pakistanie ludzie starszej generacji pamiętają i wspominają ze wzruszeniem krótką wizytę Papieża w roku 1982. Jego obecność odniosła bardzo pozytywny skutek nawet na niechrześcijańskich mieszkańcach naszego kraju” – napisał.

Reklama
Reklama

Sytuację chrześcijan w Pakistanie zarysował ks. Emmanuel Parvez. Podkreślił, że prześladowania są zasadniczo skutkiem obowiązującego w kraju prawa o bluźnierstwie, przewidującego wysokie kary, łącznie z karą śmierci za obrazę islamu. Zaznaczył, że 99 proc. wszystkich spraw związana jest z fałszywymi oskarżeniami, które wynikają z ludzkich zawiści i sąsiedzkich niesnasek. Sprzyja temu fakt, że oskarżyciel, nawet, gdy udowodni mu się fałsz, nie ponosi żadnych konsekwencji. Podkreślił również, że oskarżenia nie dotyczą jedynie chrześcijan. Są również formą porachunków wewnątrz samej społeczności muzułmańskiej. Chrześcijanie jednak są społecznością najbardziej szykanowaną. Sędziowie i adwokaci, którzy usiłują stawać w ich obronie są zastraszani lub zabijani. Wyrok sądu zresztą nie ma dużego znaczenia, gdyż prawo egzekwowane jest bardzo często drogą samosądu. Dodać do tego należy całkowitą bierność władz.

Ks. Perez mówił jeszcze o szkolnictwie w Pakistanie, gdzie dominują szkoły koraniczne, które od małego wpajają Pakistańczykom przekonanie o absolutnej wyższości islamu. Poinformował, że wiele dziewcząt i kobiet porywanych jest i zmuszanych do małżeństw z muzułmanami oraz do porzucenia swej wiary (rocznie może to być ok. 800 kobiet). Porwane są też dzieci. Chrześcijanie mają też dużo problemów z pracą – dostępnie są dla nich tylko zajęcia mało płatne i nie prestiżowe, jak np. sprzątanie toalet.

Kleryk Masih Razwan podkreślił, że sprawa Asii Bibi (skazanej na śmierć za rzekome bluźnierstwo i wciąż przebywająca w celi śmierci) jest wciąż nie rozstrzygnięta. Przebywa ona w więzieniu już 9 lat. 2 tygodnie temu Sąd Najwyższy odnowił jej sprawę. – Rząd chce ją uwolnić, sprzeciwiają się temu fundamentaliści. Wciąż mamy nadzieję, że opuści celę – podkreślił.

Reklama
Reklama

Sekcja Polska Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie działa w Polsce od 31 stycznia 2006 r. Od 2009 r. przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zainicjowała również m.in. wydanie publikacji „Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan”.

KAI/awo

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite