Nasze projekty

26 nowych księży w archidiecezji warszawskiej. To najliczniejszy rocznik od 30 lat!

Bp Rafał Markowski udzielił w Świątyni Opatrzności Bożej święceń prezbiteratu 26 diakonom. "Otrzymujecie władzę nad najbardziej delikatną materią człowieka - duszą ludzką" - mówił. Nowi księża otrzymali również dekrety do pierwszych parafii, które wręczył im osobiście kard. Kazimierz Nycz, który po raz pierwszy od czasu choroby pojawił się publicznie i został powitany burzą oklasków.

Reklama

Spośród 26 nowych księży, 21 przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie a 5 w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym “Redemptoris Mater”.

Wprowadzamy naszych braci do wspólnoty prezbiteratu Archidiecezji Warszawskiej. Ogarniamy was naszą gorącą modlitwą. Ogarniamy też modlitwą te drogi, które przywiodły was do tej świątyni, to „tak”, które dziś wypowiadacie. Ogarniamy modlitwą tę przyszłość, która stoi przed wami – mówił bp Markowski.

“Chrystus pokazuje w Wieczerniku co jest istotą kapłaństwa”

Jak podkreślił, aby zrozumieć istotę kapłaństwa nie sposób powrócić do miejsca, gdzie rodziło się kapłaństwo. Nie sposób nie powrócić myślą do Wieczernika, w którym Chrystus zasiada z apostołami i prowadzi z nimi osobiste rozmowy. To w Wieczerniku objawia im najważniejsze nowe przykazania. Zapowiada też zdradę Judasza i zaparcie się Piotra. Powierza im misję głoszenia Ewangelii. Dokonuje też zjednoczenia ze swoimi uczniami w Eucharystii, w której ogarnia ich swoją łaską, miłością i tworzy w nich nowego człowieka na jego wzór – wzór Chrystusa – mówił.

Reklama
Reklama

W tym miejscu powstał też spór o to, który z uczniów jest największy. Zobaczcie czym jest słabość ludzka, że w takiej atmosferze intymności oni prowadzą spór o to, który z nich jest największy – mówił bp Markowski. Jednak Jezus, jak przypomniał, w Wieczerniku obmył również nogi uczniom. Możemy sobie wyobrazić jakie wrażenie zrobił na nich Chrystus, klękając przed nimi – podkreślił.

Chrystus w Wieczerniku pokazuje tym co mówi i czyni, co jest istotą kapłaństwa i dokonuje rzeczy wydawać by się mogło niemożliwej – godzi dwie rzeczywistości, które wydają się nie do pogodzenia – władzę i służbę. Tym co je łączy jest poczucie odpowiedzialności – mówił.

Reklama
Reklama

“Otrzymujecie władzę nad najbardziej delikatną materią człowieka”

Tłumaczył, że nowo wyświęceni otrzymują od Chrystusa władzę “nad najbardziej delikatną materią człowieka”. Władzę nad duszą ludzką, która ma pomóc prowadzić ludzi do najważniejszego celu życia – zbawienia. To ogromna odpowiedzialność za ludzi, których Chrystus postawi na drogach naszego życia. Odpowiedzialność prowadzi do tego, aby oddawać życie na wzór Chrystusa – podkreślił bp Markowski.

Jednym z gestów czasie liturgii święceń prezbiteratu jest nałożenie rąk na głowy kandydatów przez biskupa. To gest, w którym streszcza się całość życia kapłańskiego:” Pójdź za mną”. Czasami idziemy niepewni, nieraz pytamy czy to nasza droga. Możemy przeżywać chwile takie jak Piotr, kiedy kroczył po jeziorze i zaczął tonąć. Chrystus podał mu rękę i powiedział: nie bój się, jestem z tobą. Pozwólcie, żeby to on był waszą mocą, marzeniem i waszym celem. Staje dzisiaj przed wami i mówi: nie lękajcie się, jestem z wami – zakończył.

“Czas pierwszej parafii jest niesłychanie ważny”

Po zakończeniu Mszy kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski wręczył nowym prezbiterom dekrety do pierwszych parafii, w których rozpoczną posługę. Przedtem jednak zwrócił uwagę, że kontekst tegorocznych święceń jest szczególny, ponieważ w czwartek obchodziliśmy święto Chrystusa Najwyższego Kapłana.

To nie umniejsza waszego kapłaństwa i ludzkiej roli, ale jesteście kapłanami przez to, że Chrystus podzielił się z wami z cząstką jedynego kapłaństwa – mówił kard. Nycz do nowych księży.

Przypomniał również, że wczoraj przypadała 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Chciałbym, abyście byli zaparzeni w jego kapłaństwo i posługę przez całe życie. Macie do spełnienia wielką, da Bóg, 50-letnią misję życia kapłańskiego, prowadzenia ludzi do Zbawienia. Związek z Chrystusem i bliskość z ludźmi to dwa związki, które powinniście pielęgnować w życiu kapłańskim – podkreślił metropolita warszawski.

Kard. Nycz podkreślił, że posłanie do parafii to ważny moment, ale też “głęboka ingerencja Kościoła w życie”. Kościół was posyła, abyście szli i owoc przynosili i aby wasz owoc trwał. Czas pierwszej parafii jest niesłychanie ważny dla waszego wejścia w kapłaństwo – podkreślił.

Nowo wyświęceni księża otrzymali dekrety do parafii w Archidiecezji Warszawskiej.

archwwa.pl, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę