Nasze projekty

20. edycja Szlachetnej Paczki. Łączna wartość pomocy przekroczyła 50 mln

Wsobotę i niedzielę odbył się Weekend Cudów, podczas którego Szlachetne Paczki przygotowane przez ludzi dobrej woli trafiły do potrzebujących z całej Polski. W tym roku łączna wartość pomocy w ramach akcji przekroczyła 51 mln zł.

Oznacza to, że łączna wartość pomocy, w porównaniu z poprzednim rokiem, wzrosła o ponad 5 mln złotych. Zliczaliśmy te wyniki kilka razy, bo wydawało nam się to niemożliwe. To dużo więcej niż w zeszłym roku i to jest niesamowite, gdyż przecież trwa rok, w którym większość osób oszczędza – opisuje Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

Rekordowa paczka zajmowała 103 pudła

W tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki zaangażowało się ponad 330 tysięcy darczyńców. Nie było wśród nich tak wielu przedstawicieli instytucji, jak w zeszłych latach, ponieważ odnotowano spadek z 44% wszystkich darczyńców na 34%. Na potrzeby jednej rodziny zgłoszonej do akcji odpowiedziały średnio 24 osoby. Rekordowa Szlachetna Paczka z Ostródy zajmowała w tym roku aż 103 pudła.

Reklama
Reklama

Wartość „pojedynczej” Szlachetnej Paczki wzrosła aż o 491 zł w stosunku do ubiegłego roku i wyniosła 3 640 zł. To najwyższa średnia wartość pomocy przekazanej jednej rodzinie w 20-letniej historii działania programu – informuje Sadzik.

Paczka, mimo że w tym roku wyjątkowo hojna, to nie tylko pomoc materialna. Dzięki niej potrzebujący znów czują się zauważeni i ważni. Odzyskują nadzieję nie tylko dlatego, że otrzymali pomoc materialną, ale przede wszystkim dlatego, że ktoś ich dostrzegł i dał wsparcie. Tak jak samotna pani Ela, której na co dzień brakuje właściwie wszystkiego, a największą radość i tak sprawiła jej kartka z życzeniami od darczyńców i laurka od ich dzieci – opowiada Sadzik.

Pomoc otrzymało ponad 20 tys. rodzin

Reklama
Reklama

W ramach tegorocznej akcji w wolontariat zaangażowanych było ponad 11 tysięcy osób. Udało się odwiedzić ponad 21 tysięcy rodzin, z czego obdarowanych zostało łącznie 36 686 osób. Łącznie w tym roku mądra pomoc połączyła 421 390 osób z całej Polski.


Szlachetna Paczka dostosowała się do nowej rzeczywistości i choć w trosce o bezpieczeństwo kontaktów bezpośrednich jest mniej, to program nadal zbliża i jest pretekstem do mądrego spotkania, rozmowy i refleksji – nie tyko twarzą w twarz. Setki tysięcy Polaków udowodniło, że mimo fizycznego dystansu, wciąż możemy być razem – podsumowuje Sadzik.

W tym roku Szlachetna Paczka objęła pomocą nie tylko samotne osoby starsze, chorych, niepełnosprawnych czy rodziny wielodzietne, ale także osoby szczególnie dotknięte skutkami pandemii. Blisko 20% wszystkich obdarowanych walczyło lub nadal walczy z jej konsekwencjami.

Szlachetna Paczka działa przez cały rok i każdy może pomóc osobom potrzebującym. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

PRZECZYTAJ: Iga Świątek z zespołem wzięła udział w „Szlachetnej Paczce”

kh/KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę