Nasze projekty

13 września rozpocznie się Tydzień Wychowania

Dziś w kościołach słyszymy list pasterski Episkopatu, zapowiadający Tydzień Wychowania. Odbędzie się on pod hasłem "Budujmy więzi" i potrwa od 13 do 19 września. W tym czasie katecheci w szkołach poruszają z uczniami temat odpowiedzialności za własne słowa oraz dialogu, który może pomóc wyeliminować uprzedzenia i stereotypy.

fot. Pexels

Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego KEP, obchodzony jest rokrocznie we wrześniu, w tym roku po raz 10. Ma być to wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci oraz zwracać uwagę, że proces wychowania pełni ważną rolę w szukaniu prawdy.  Tygodniowi Wychowania towarzyszy co roku list pasterski Episkopatu Polski.

Temat tegorocznego hasła Tygodnia Wychowania, „Budujmy więzi” podkreśla znaczenie relacji. To właśnie na relacji – relacji z Bogiem – opiera się budowanie wiary, relacje rodzinne mają fundamentalne znaczenie dla procesu wychowania, relacje z rodzeństwem i rówieśnicze wpływają na funkcjonowanie społeczne. Zaburzenia w którejkolwiek z tych relacji mogą wpłynąć niekorzystnie na budowanie dojrzałości, a skutki braku relacji z poszczególnymi osobami mogą towarzyszyć człowiekowi nawet do końca życia. W dorosłym życiu na relacjach opierają się kontakty społeczne, wspólnotowe, a także działania terapeutyczne i kierownictwo duchowe. To wszystko wskazuje, jak bardzo ważna jest troska o świadomość dbania o relacje w życiu.

Jak co roku tak i tym razem na Tydzień Wychowania przygotowano specjalistyczne materiały. Za ich przygotowanie odpowiedzialny był ks. Marek Studenski, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP wraz z zespołem katechetów i duszpasterzy. W tym roku wszystkie pomoce do wykorzystania udostępniane są tylko w formie elektronicznej, ze względu na sytuację epidemiczną. Wśród materiałów są rozważania oparte na czytaniach mszalnych i teksty modlitwy wiernych na kolejne dni tygodnia, scenariusze katechez dla trzech grup wiekowych oraz tekst konferencji dla rodziców, katechetów i nauczycieli. Opracowane je na podstawie m.in. Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego dla młodych „YouCat”, Deklaracji „Nostra aetate” i fragmentów książki „Przekroczyć próg nadziei” Jana Pawła II, którego 100-lecie urodzin obchodzimy w tym roku. Organizatorzy przypominają o tej rocznicy na stronie Tygodnia Wychowania.

Reklama

W tym roku przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II, którego można nazwać „papieżem relacji”. Ten charakterystyczny rys sylwetki Papieża Polaka był widoczny już w jego kapłańskiej posłudze (środowisko nazywało go „Wujkiem”), a później w czasie dwudziestu siedmiu lat trwania jego pontyfikatu. Dialog ekumeniczny i międzyreligijny, prośba o przebaczenie skierowana, do tych, którzy cierpieli z winy synów i córek Kościoła, spotkania z uczonymi, reprezentującymi różne kierunki myślenia, to tylko niektóre z działań św. Jana Pawła II, świadczących o stylu, w jakim realizował swój pontyfikat. Sam Ojciec Święty był mistrzem w nawiązywaniu relacji.

Katecheza przygotowana dla dzieci młodszych uczy brania odpowiedzialności za własne słowa, ukazuje też  znaczenie słowa mówionego i pisanego w relacjach między ludźmi pod kątem przykazania miłości Boga i bliźniego. Najmłodsi uczniowie będą poznawać treść przykazań miłości i dowiadywać, się, dlaczego są one najważniejsze.

Katecheza dla dzieci starszych pokazuje, jak budować prawdziwe relacje z Bogiem i ludźmi poprzez przykazania miłości, Dekalog, uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy. Uczy też gotowości niesienia bezinteresownej pomocy czy odnoszenia się z szacunkiem do Boga i bliźniego.

Reklama

Katecheza dla uczniów szkół ponadpodstawowych kładzie nacisk na wyjaśnienie znaczenia postawy dialogu, w tym istoty dialogu międzyludzkiego i ekumenicznego. Zwraca uwagę m.in. na trzy aspekty dialogu: rozmowę, wzajemne poznanie i współpracę. Jest to szansa, by zobaczyć, jak dialog wpływa na eliminowanie uprzedzeń i stereotypów. Mowa tu o postawach wzajemnego szacunku, współpracy i tolerancji.

Strona Tygodnia Wychowania działa przez cały rok i można znaleźć na niej materiały przydatne w pracy nauczycieli, wychowawców, rodziców, katechetów i wszystkich osób, którym zależy na wartościowym rozwoju dzieci i młodzieży.

os, KAI/Stacja7

Reklama

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę