Nasze projekty

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Program obchodów

Obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się w czwartek 13 sierpnia Mszą św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele konkatedralnym Matki Bożej Zwycięskiej w diecezji warszawsko-praskiej. W ramach obchodów rocznicowych zaplanowano liczne Msze święte, ale również pikniki wojskowe oraz koncerty.

14 sierpnia

14 sierpnia o godz. 18.00 ulicami Starego Miasta w Warszawie przejdzie procesja z Figurą Matki Bożej Łaskawej. O godz. 19.00 rozpocznie się Msza Święta w sanktuarium MB Łaskawej z poświęceniem Buławy Hetmańskiej i udekorowaniem nią MB Łaskawej. Przewodniczyć będzie abp. Stanisław Gądecki. Obecny ma być Prezydent RP. Buławę wykonała gdańska pracownia Drapikowski Studio.

Następnie, o godz. 20.15 odbędzie się koncert okolicznościowy.

Reklama

Z kolei w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św., po której zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki.

W Wólce Radzymińskiej o godz. 17.00 Marek Solarczyk odprawi Mszę św. przy pomniku na miejscu bitwy i ukazania się Matki Bożej. >TRANSMISJA

15 sierpnia

Reklama

Natomiast 15 sierpnia abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, odprawi o godz. 9.30 Mszę św. na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 roku w Ossowie. >TRANSMISJA

O tej samej godzinie biskup polowy Józef Guzdek odprawi Mszę św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w intencji polskich sił zbrojnych, weteranów walk o niepodległość Polski, polskich żołnierzy poległych na frontach wojen oraz na służbie na całym świecie. W uroczystej Eucharystii z okazji Święta Wojska Polskiego i uroczystości Wniebowzięcia NMP wezmą udział najwyższe władze państwowe z prezydentem RP Andrzejem Dudą. W tym dniu okolicznościowe Msze święte sprawowane będą także w kościołach garnizonowych w całej Polsce.

W parafii Matki Bożej Zwycięskiej (ul. Grzybowa 1), o godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji warszawski-praskiej Marka Solarczyka, połączona z poświęceniem tablicy upamiętniającej 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Następnie planowany jest koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Victoria.

Reklama

Mszy św. sprawowanej o godz. 17.00 na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. w Radzyminie będzie przewodniczył metropolita gnieźnieński, prymas Polski, abp Wojciech Polak. >TRANSMISJA. O godz. 21.00 zostanie odprawiony Apel Poległych, po czym zostaną złożone wieńce.

O godz. 21.00 w parafii św. Jana Pawła II (ul. Słowackiego 58) Mszy św. przewodniczyć będzie biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Od godz. 22.30 do 6.00 potrwa nocne czuwanie modlitewne. >TRANSMISJA

Tego dnia w godz. 12:00-18:00 w Ossowie na polu corocznej rekonstrukcji zaplanowano również piknik wojskowy, a w godz. 12:00-16:00 piknik historyczny przy Samorządowej Instytucji Kultury „Wrota Bitwy Warszawskiej”.

O godz. 20:30 w Radzyminie w Parku Eleonory Czartoryskiej odbędzie się koncert kameralny Piotra Rubika.

16 sierpnia

Dzień później, 16 sierpnia o godz. 12.00 w parafii św. Jana Pawła II (ul. Słowackiego 58) w Radzyminie biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński odprawi Mszę św. oraz poświęci figurę Matki Bożej Łaskawej. >TRANSMISJA

Natomiast o 10:00 zaplanowano apel pamięci w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego na Cmentarzu Poległych Bohaterów 1920.

Tego samego dnia w parafii św. Brata Alberta Warszawie-Wesołej (ul. Szeroka 2) o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna w intencji Ojczyzny w ramach Ogólnopolskich Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka św. Jana Pawła II.

Następnie odbędzie się jubileuszowy koncert „Urodzeni do wolności” oparty m.in. na filozoficzno-religijnych rozważaniach św. Jana Pawła II na temat odpowiedzialnej wolności w życiu jednostki i narodu. Wystąpią znani artyści polscy oraz artyści Teatru Wielkiego. Koncert przygotowany został przez Parafię we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach Ogólnopolskich Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Transmitowany będzie przez TVP.

W Mińsku Mazowieckim w godz. 10:00-15:00 można wziąć udział w pikniku historycznym przy Miejskim Domu Kultury, natomiast w Radzyminie w godz. 15:00-18:00 w pikniku militarnym przy Sanktuarium św. Jana Pawła II, a o 16:00 w modlitwie uwielbienia „Pod Twym płaszczem ukryj nas, Maryjo”, którą poprowadzi grupa “Coraz Bliżej” i ks. Andrzej Daniewicz SAC.

17 sierpnia

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zakończą się 17 sierpnia. W tym dniu w Mińsku Mazowieckim przed obrazem Matki Bożej Anielskiej (Hallerowskiej), w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościelnej 1) Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio. >TRANSMISJA

Uroczystości związane ze 100 rocznicą Bitwy Warszawskiej odbędą się także w innych diecezjach

Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda będzie przewodniczyć 15 sierpnia o godz. 11.00 w katedrze w Białymstoku uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny oraz Wojska Polskiego w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą.

Dzień później wierni archidiecezji białostockiej uczczą także setną rocznicę Bitwy Białostockiej, stoczonej 22 sierpnia 1920 roku w ramach wojny polsko-bolszewickiej. W programie uroczystości jest m.in. Msza św. o godz. 18.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, godzinę później procesja modlitewna z flagami narodowymi do Krzyża – pomnika przy ul. Gen. S. Maczka, następnie (godz. 20.00) w intencji Ojczyzny i pomordowanych mieszkańców Białegostoku przy Krzyżu-Pomniku (Czciciele Miłosierdzia Bożego). Obchody zakończy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Parafialnego „Omni Die” i Chóru Dziecięcego „Passeres Dei” z Parafii pw. św. Kazimierza.

Bogaty program obchodów przewidziano w diecezji płockiej. Będzie to m.in. Eucharystia w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery, odsłonięcie tablicy pamiątkowej 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego i plener artystyczny Obrony Płocka 1920 roku.

Uroczystości, związane także z 100. rocznicą obrony Płocka przed bolszewikami i w Święto Wojska Polskiego, rozpoczną się 15 sierpnia o godz. 9.30 złożeniem kwiatów przed pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego, Władysława Broniewskiego (żołnierza Legionów Polskich) i kolumną Zwycięskich Obrońców Płocka w 1920 r. na Placu Narutowicza.

W diecezji radomskiej wierni będą upamiętniać 100 rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami już 14 sierpnia. Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” zaprasza na godz. 18.00 na podwójny seans filmowy: niemy film Ryszarda Bolesławskiego „Cud nad Wisłą” z 1921 r., zrealizowany na zamówienie ówczesnego Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych oraz film przygotowany przez samą „Resursę” – „Twoje życie za moje życie” (reż. Elwira Dzikowska) opowiadający o radomskiej bohaterce wojny polsko-bolszewickiej Teresie Grudzińskiej, polskiej sanitariuszce, pośmiertnie odznaczonej Orderem Virtuti Militari.

15 sierpnia o godz. 12.00 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego. W godz. 13.00-14.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Orońsku odbędzie się koncert organowy z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Również na Jasnej Górze w duchu wielkiego dziękczynienia za Cud nad Wisłą przebiegnie tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP. Przeor jasnogórskiego klasztoru o. Samuel Pacholski przypomniał, że losy bitwy polsko-bolszewickiej bardzo mocno wpisane są w pielgrzymią modlitwę w sanktuarium.

Sto lat temu – zaznaczył – na Jasnej Górze trwała przede wszystkim wielka modlitwa pielgrzymów, biskupów, dowódców, żołnierzy, a wreszcie samego naczelnika państwa. Stąd też kierowane były specjalne odezwy do narodu i zachęta do walki w obronie wiary i Ojczyzny, stad płynęło przekonanie i przypomnienie, że na Jasnej Górze „każdy kamień głosi cuda – Maryjnej – nad Narodem naszym opieki”.

Już 27 lipca 1920 r. przed obrazem Matki Bożej, po uroczystej Mszy św. ofiarowano zagrożoną najazdem bolszewickim Polskę Sercu Jezusowemu a następnego dnia oddano Rzeczpospolitą pieczy Królowej Korony Polskiej. Biskupi właśnie z Jasnej Góry skierowali pasterską odezwę do wiernych. Odrębne pisma rozesłali ojcowie paulini, którzy wspominając osobę o. Augustyna Kordeckiego, wzywali do obrony Ojczyzny i zachęcali do wielkiego zawierzenia Jasnogórskiej Królowej.

***

Bitwa Warszawska – decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej – rozegrała się w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy. Jest określana mianem „cudu nad Wisłą” i uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Bitwa zadecydowała o zachowaniu przez Polskę dopiero co zdobytej niepodległości i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Wojska Polskie działały pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego.

W wyniku walk po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, a 22 tys. zostało rannych zaś 10 tys. zaginęło. Zgodnie z szacunkami straty bolszewickie wyniosły 25 tys. poległych lub ciężko rannych. 60 tys. trafiło do polskiej niewoli a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.

KAI/kh

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę