Nasze projekty

W Warszawie ruszyła wystawa „śląskiego Rembrandta”, Michaela Willmanna

Ponad 50 prac Michaela Willmanna można oglądać w ramach wystawy "Willmann. Opus minor" w Warszawie. To niezwykła okazja do spotkania z wybitnym malarstwem, którego religijna tematyka sprawia, że wystawa jest ucztą nie tylko dla oka, ale i dla ducha.

Reklama

„Willmann. Opus magnum” we Wrocławiu od grudnia 2019 r. do października br. przyciągnęła tam kilkadziesiąt tysięcy osób. Teraz wystawę „Willmann. Opus minor” zobaczyć można w dwóch miejscach. W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajdzie się 18 wielkich płócien ze słynnego cyklu Męczeństwa apostołów, natomiast w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie zaprezentowanych 30 mniejszych obrazów i około 30 rysunków i grafik autorskich. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. To pierwsze tego typu wydarzenie w stolicy. 

ZOBACZ TEŻ: Willmann w Warszawie. Wystawa grafik i malarstwa “śląskiego Rembrandta”

Michael Leopold Willmann (1630 – 1706) to jeden z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej. Urodził się w Królewcu, ale przeszło pół wieku żył i tworzył na terenie Śląska, stąd nazywany jest “śląskim Rembrandtem”. Wystawy Willmann encore. Męczeństwa apostołów oraz Willmann. Opus minor mają na celu przywrócenie rozgłosu temu artyście, którego prace obecne są w kilkunastu warszawskich kościołach oraz licznych muzach w Polsce i w Europie. Twórczość Michaela Willmanna już za życia cieszyła się uznaniem. Obejmowała ok. 500 prac, z czego do czasów obecnych zachowanych jest ok. 300.

Reklama
Reklama

Większość z prezentowanych w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prac to dzieła o tematyce religijnej (m.in. Pocałunek Józefa, Ucieczka do Egiptu, Rodzina Chrystusa, Miłosierny Samarytanin, Ostatnia Wieczerza). Na ekspozycji można też zobaczyć portrety, pejzaże i prace o tematyce mitologicznej. Jak podkreślają kuratorzy, jest to zatem wystawa różnorodna pod względem treści, jak i technik artystycznych.

Stacja7 objęła wystawę patronatem medialnym.

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę