Nasze projekty

Willmann w Warszawie. Wystawa grafik i malarstwa „śląskiego Rembrandta”

Dzieła światowej klasy barokowego artysty, Michała Leopolda Willmanna, można od dzisiaj zobaczyć w dwóch miejscach w Warszawie. Wystawa jest pierwszym tego typu wydarzeniem w stolicy. "Willmann w Warszawie" to kontynuacja wystawy "Willmann. Opus magnum", która miała miejsce we Wrocławiu od grudnia 2019 r. do października br. Blisko 100 dzieł obejrzało tam kilkadziesiąt tysięcy osób.

Reklama

Wystawę „Willmann w Warszawie” zobaczyć będzie można w dwóch miejscach. W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajdzie się 18 wielkich płócien ze słynnego cyklu Męczeństwa apostołów, natomiast w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie zaprezentowanych 30 mniejszych obrazów i około 30 rysunków i grafik autorskich. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego
w Warszawie, Biblioteki Narodowej i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. 

Michael Leopold Willmann (1630 – 1706) to jeden z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej. Urodził się w Królewcu, ale przeszło pół wieku żył i tworzył na terenie Śląska, stąd nazywany jest „śląskim Rembrandtem”.

Wystawa „Willmann encore. Męczeństwa apostołów” w oddziale MT5,14 prezentuje monumentalne obrazy malarza, które tworzą imponujący cykl malarski „Męczeństwa apostołów”. Stworzony on został pierwotnie do kościoła opactwa cystersów w Lubiążu. Ponowne (encore) ich scalenie jest kolejną próbą zademonstrowania geniuszu Willmanna, którego – wraz z powrotem tych obrazów do licznych świątyń warszawskich – już nie będzie nam dane w ten sposób podziwiać i przeżywać.

Reklama
Reklama

Jak podkreślają organizatorzy wystawy, „przywrócenie w zbliżonej formie pierwotnego zamysłu prezentacji tego cyklu pozwala bowiem na wyjątkową demonstrację jego wymowy teologicznej”. „W dziełach tych zawiera się i wielki talent ich twórcy, i szczególne poczucie religijności oraz zawierzenia, które całe życie towarzyszyło poczynaniom Willmanna. Stanowią one szczególną wartość dla sztuki baroku naszej części Europy i są wyjątkowo cenną spuścizną religijną i artystyczną” – czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Na wystawie „Willmann. Opus minor” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprezentowane zostaną mniejsze dzieła „śląskiego Rembrandta”, którego słynna artystyczna wszechstronność dawała pole do demonstracji wyjątkowego talentu. Będą to obrazy mniejszego formatu, rysunki i grafiki, które składają się na jedyny w swoim rodzaju jakościowy pendant do wystawy wrocławskiej, a tytuł tej warszawskiej prezentacji – „Willmann. Opus minor” – staje się swoistym uwieńczeniem całego projektu wystawienniczego dedykowanego temu malarzowi.

Reklama
Reklama

„Sztuka Willmanna pozostaje niekwestionowanym zjawiskiem artystycznym, ale dzisiaj nabiera także innego, dodatkowego znaczenia. Demonstruje, że na przekór licznym przeciwnościom losu, człowiek może znaleźć w sobie wiarę, jej głębię i siłę do tego, aby dać odpór wszelkim nieszczęściom” – zauważają organizatorzy. Podkreślają, że sztuka ta prezentuje często też „Ofiarę, która czyni człowieka szlachetniejszym, świadomym tego, iż nie jest samotny, że jego życie czemuś ma służyć i o czymś zaświadczać. Bardzo wierzymy w to, iż te przesłania staną się naszym wspólnym doświadczeniem.

Otwarcie wystawy odbędzie się w dn. 1 grudnia 2020 r. o godz. 16.00, z udziałem kardynała Kazimierza Nycza – Metropolity Warszawskiego, sekretarza stanu w MKiDN Jarosława Sellina, Piotra Oszczanowskiego – dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ks. Mirosława Nowaka – dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Z racji epidemii w wernisażu może wziąć udział kameralna grupa osób. Będzie ono jednak transmitowane na kanale YouTube Muzeum. W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wystawa będzie otwarta do 24 stycznia, a w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – do 14 lutego 2021 r. Stacja7 objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę