Nasze projekty

Siódma edycja największych warsztatów liturgii tradycyjnej w Europie „Ars Celebrandi”

Już 9 lipca rozpocznie się siódma edycja warsztatów Ars Celebrandi w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Warsztaty potrwają do 16 lipca 2020 r.

Reklama

Warsztaty „Ars Celebrandi” skierowane są do kapłanów, kleryków, ministrantów i śpiewaków chorałowych, którzy pragną poznawać Nadzwyczajną Formę Rytu Rzymskiego i doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie. Ze względu na pandemię koronawirusa w porównaniu z poprzednimi edycjami wprowadzono wiele organizacyjnych zmian, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz dostosować się do przepisów sanitarnych.

W tegorocznej edycji zmniejszono liczbę uczestników do 150 łącznie z kadrą (zamiast ok. 220). Utrzymana zostanie liczba uczestników warsztatów kapłańskich, przeznaczonych dla kapłanów, diakonów i kleryków. Będzie ich 40.

„Obserwujemy, że zainteresowanie duchownych nauką celebrowania Mszy św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego stale rośnie, i nawet w tym roku, mimo utrudnień wywołanych przez pandemię, liczba zgłoszeń w tej grupie nie spadła.” – wyjaśniają organizatorzy.

Reklama

Nowością w tym roku będzie specjalna grupa dla kapłanów, którzy opanowali już sprawowanie Mszy św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego i chcą się nauczyć udzielania innych sakramentów i sakramentaliów w tym obrządku. „Duszpasterstwa tradycyjne w całym kraju są liczne, należy do nich młodzież i całe rodziny, więc w ostatnich latach silnie wzrosło zapotrzebowanie na śluby, chrzty i pierwsze komunie. Aby pomóc je zaspokoić, uruchomiliśmy specjalną nową grupę warsztatową” – wyjaśnia koordynator warsztatów Ars Celebrandi Tomasz Olszyński.

Wyjątkowo interesującym punktem programu będzie śpiewana Msza św. Requiem z absolucją przy katafalku za rycerstwo polskie i litewskie poległe pod Grunwaldem w 610. rocznicę śmierci. Zostanie ona odprawiona w dniu 15 lipca, dokładnie w rocznicę zwycięskiej bitwy, o godz. 17.00 w kościele MB Częstochowskiej na terenie sanktuarium w Licheniu.

Ars Celebrandi - warsztaty liturgii przedsoborowej

Reklama

 

W tegorocznej edycji warsztatów zabraknie jednak gości z zagranicy, podczas gdy w poprzednich latach przybywali z co najmniej 10 krajów, w tym państw nadbałtyckich, Białorusi, Ukrainy, Szwecji, USA itd. Dlatego nie będzie też grupy warsztatowej prowadzonej po angielsku.

Nie odbędą się także konferencje tematyczne ani tradycyjne spotkania inauguracyjne i zamykające, które grupowały wszystkich uczestników łącznie z kadrą. Uczestnicy (kapłani, ministranci, śpiewacy gregoriańscy) będą się spotykać tylko w swoich małych grupkach warsztatowych i będą wyznaczani do udziału w rozmaitych liturgiach, aby uniknąć tłoku.

Reklama

Jak zapewniają organizatorzy, podczas warsztatów będą zachowywane ścisłe wymogi higieniczne – tak w salkach wykładowych, jak i podczas nabożeństw: płyny dezynfekcyjne, maseczki (zgodnie z przepisami) itd.

Zapisy na warsztaty prowadzone są poprzez stronę internetową organizatorów [TUTAJ].

„Ars Celebrandi” to największe warsztaty tego rodzaju w Europie Środkowej i Wschodniej; co roku bierze w nich udział ponad 150 uczestników z różnych krajów oraz znamienici goście. To warsztaty o szerokiej formule, które swoim zakresem obejmują wszystkie elementy, składające się na piękno liturgii. Warsztaty mają na celu nie tylko lepsze sprawowanie i przeżywanie liturgii przez samych uczestników. Organizatorzy wierzą, że wyniesione przez nich doświadczenie zostanie przeniesione w miejsca, w których uczestnicy warsztatów na co dzień dbają o liturgię i muzykę, tak by lud wierny poprzez „kult oddawany Bogu przez Kościół w zjednoczeniu z Jego Boską Głową” był „w najwyższym stopniu skuteczny dla osiągnięcia świętości” (Mediator Dei, Pius XII).

zś, mat.prasowe/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę