Nasze projekty
fot. Yandry Fernández Perdomo/Cathopic

Pieśni wielkopostne. Jakie śpiewamy w tym okresie liturgicznym?

Pieśni wielkopostne to nieodłączny element liturgii w czasie 40-dniowego postu. Jakie utwory będą nam teraz towarzyszyć podczas Mszy świętej?

Reklama

Pieśni wielkopostne to ważny element modlitwy w Wielkim Poście. Towarzyszą wiernym i pomagają zrozumieć sens czasu pokuty.

Pieśni wielkopostne to pieśni pasyjne?

Wielki Post kojarzy się przede wszystkim z Męką Pańską. Słusznie, ponieważ niewątpliwie ten okres liturgiczny zmierza ku świętym wydarzeniom z Golgoty, by potem zaprowadzić wiernych prosto do pustego grobu. Jednakże w przypadku muzyki liturgicznej w tym czasie występuje wyraźne rozróżnienie między pieśniami o Męce, a tymi o wzywaniu do nawrócenia i pokucie. Jakie?

Wielki Post podzielony jest na dwie części. Pierwsza trwa od Środy Popielcowej do końca IV tygodnia Wielkiego Postu. Natomiast druga część trwa od Niedzieli tzw. „Czarnej” (V niedziela) – gdy w kościołach zasłaniamy krzyże – do poranka Wielkiej Soboty. Tak także podzielone są pieśni wielkopostne.

Reklama

Przeczytaj także>>> Rockowa droga krzyżowa

Pieśni o pokucie i nawróceniu

W pierwszej części Wielkiego Postu wierni mają skupić się na pokucie i nawróceniu. Jakie pieśni towarzyszą im tym czasie w liturgii? Sprawdźmy kilka przykładów.

Bliskie jest Królestwo Boże

Reklama

Podnieś mnie Jezu

Tak mnie skrusz, tak mnie złam

Pieśni Pasyjne

W drugiej części Wielkiego Postu, Kościół skupia się na tym, by przygotować wiernych do najświętszego czasu w roku, jakim jest Triduum Paschalne oraz Wielkanoc. Droga Chrystusa do zmartwychwstania prowadziła przez Mękę, co oddaje druga część Postu także poprzez pieśni pasyjne. Wówczas w muzyce wyraża się żal, który wypełnia duszę, która świadoma jest cierpienia Chrystusa. Ponadto jest dziękczynieniem za dar zbawienia, które przyszło przez krzyż. Jakie pieśni pasyjne towarzyszą w tym czasie w liturgii? Sprawdźmy kilka przykładów.

Reklama

Wisi na krzyżu

Ludu, mój ludu

Odszedł Pasterz od nas

kw/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę