Nasze projekty
fot. Cathopic/

Ostatni akord ziemskiego życia Jezusa

Gromadząc się na celebracji Gorzkich Żali w trzeciej ich części śpiewem opowiadamy ostatni akord ziemskiego życia Jezusa.

Reklama

Niedziela Palmowa – czyli Męki Pańskiej. Uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, dzieci i dorośli entuzjastycznie witający Mistrza z Nazaretu. Rozesłane przed Nim płaszcze, ścielone gałązki oliwne i palmowe. Hosanna Synowi Dawidowemu! Jakże to wszystko się zmieni za kilka dni. Tłum będzie krzyczał: „Na krzyż z Nim!”. Przed Piłatem powiedzą: „Poza Cezarem nie mamy króla!”.

W liturgii Niedzieli Palmowej wysłuchujemy opisu Męki Pańskiej. Gromadząc się na (zwykle popołudniowej) celebracji Gorzkich Żali w Trzeciej ich części śpiewem opowiadamy ostatni akord ziemskiego życia Jezusa. Od ukoronowania cierniem aż do złożenia martwego Ciała w grobie.

Po zachęcie do rozmyślania, słyszymy jakby wyrzut w stronę oziębłości naszej duszy i serca wobec katuszy, jakim jest poddawany Jezus: przelewania Krwi (toczy twój Jezus Krew w obfitości), wzięcia krzyża (ogień miłości krzyż na ramiona zwala), padania pod krzyżem (Jezus pod krzyżem uklęka), przebicia rąk i nóg (ręce i nogi przebić sobie daje).

Reklama

Dalej, w kierunku Drzewa Krzyża: by oddało nam już ciało, które my z szacunkiem („uczciwie”) w grobie położymy. Dusza lamentując nad cierpiącym Jezusem zwraca się do Niego ze współczującymi wezwaniami i tytułami, które emanują z tego etapu Męki:

Jezu… Uznany z złoczyńcę, porównany do łotrów.
Jezu… skazany przez Piłata
Jezu… umęczony krzyżem
Jezu… pohańbiony krzyżem
Jezu… szyderczo wyśmiany przez ludzi
Jezu… obrzucony bluźnierstwami przez łotra
Jezu… napojony żółcią i octem
Jezu… jeszcze po śmierci włócznią przebity
Jezu… z czcią pochowany przez Józefa i Nikodema.

Dusza wierzącego rozmawiając z Matką Bolesną widzi ją stojącą pod krzyżem. Matka żali się najpierw widząc Syna swego, przygotowującego się na ukrzyżowanie. Jej serce żałość przejmuje, widząc przebite serce Jezusa. Pragnie umierać razem z Nim. Jest świadkiem ostatnich słów Pana („zamknął słodką Jezus mowę”) i zwieszenia głowy. Odpowiedzią żałującego człowieka jest gotowość współcierpienia z bolejącą Matką, płakania wraz z Nią, uczestniczenia w Jej żałobie i prośba o łaskę stałego rozważania Męki i ran Pańskich.

Reklama

Czytaj także:

  • Po co nam „Gorzkie żale”? Skąd wzięło się nabożeństwo Gorzkich żali? Dlaczego składa się z kilku części? Jakie mają one znaczenie?
  • Wielkopostna Pobudka Każdą z części nabożeństwa Gorzkich Żali rozpoczyna pieśń nazywana “Pobudką” lub “Zachętą”. Do czego ma zachęcić nas ta wyjątkowa pieśń?
  • O czym mówi pierwsza część Gorzkich żali? Szerzej na dramat Męki pozwalają nam spojrzeć i go przeżywać Gorzkie Żale. W ich pierwszej części pochylamy się nad wydarzeniami, które poprzedzały wyrok u Piłata.
  • Od oskarżenia do ukoronowania cierniową koroną Oto przed ludzkim sędzią staje Pan całego stworzenia, jako cichy Baranek. Dodatkowo, wyszydzony przez ludzi i nazwany głupim! My, grzesznicy… cóż mamy robić?

Módlmy się Gorzkimi Żalami


Gorzkie Żale – część I w I i IV Niedzielę Wielkiego Postu

Reklama

Gorzkie Żale – część II w II i V Niedzielę Wielkiego Postu


Gorzkie Żale – część III w III i VI Niedzielę Wielkiego Postu

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę