Nasze projekty

Q&A: O czym należy pamiętać wchodząc do kościoła? Odpowiadamy na najczęstsze pytania

Od 31 maja przestały obowiązywać limity wiernych w kościołach. Jednak wciąż należy przestrzegać wymogów i wytycznych sanitarnych. O czym warto pamiętać będąc w kościele?

Reklama

Co to znaczy, że została zdjęta dyspensa od Mszy św.?

Od 31 maja nie będzie obowiązywać limit wiernych w świątyniach, stąd biskupi diecezjalni decydują się na odwoływanie dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej Eucharystii. Biskupi zachęcają do powracania na msze święte do kościołów. Obowiązek udziału w niedzielnej mszy nie dotyczy jednak nadal osób starszych, chorych i zagrożonych zarażeniem.

Brak uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej nie jest grzechem, jeśli powodem nieobecności jest choroba, niedyspozycja związana z podeszłym wiekiem czy inny ważny powód uniemożliwiający pójście do kościoła (zob. Kan. 1247 i Kan. 1248 – § 1.). Oznacza to, że nawet jeśli nie została udzielona wprost dyspensa od obowiązku udziału w niedzielnej mszy, osoby starsze, chore i zagrożone – np. jak w przypadku epidemii zagrożone zarażeniem się, są w grupie ryzyka – nie podlegają obowiązkowi uczestnictwa w niedzielnej (świątecznej) mszy i nie mają grzechu nie idąc do kościoła. W diecezjach, gdzie została udzielona dyspensa dla osób starszych, chorych i zagrożonych, jest ona tylko przypomnieniem tej zasady.

Reklama

Czy mam obowiązek mieć założoną maseczkę przez całą Mszę św.?

Tak. Wynika to zarówno z decyzji administracyjnych, jak i z poczucia odpowiedzialności. Pamiętajmy, że groźna pandemia trwa nadal i musimy robić wszystko, by ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa. Maseczkę zdejmuje się ostrożnie tylko na moment przyjęcia Komunii św.

Czy powinienem zachować odstęp od innych osób w ławkach, jeśli jest dużo wolnego miejsca w kościele?

Tak. Epidemia nadal trwa. Będzie nam łatwiej i będziemy się czuli bezpieczniej, zachowując odpowiedni dystans, nawet jeśli nie zobowiązują nas do tego przepisy.

Reklama

Czy należy podawać rękę w czasie znaku pokoju?

Nie, nie jest to konieczne. Znak pokoju można przekazać również bez tego gestu, mówiąc “Pokój z Tobą” i czyniąc ukłon w stronę najbliżej stojących uczestników Mszy. Do przekazywania sobie znaku pokoju przez podanie ręki wrócimy po pandemii. Na słowa “Pokój z Tobą” odpowiadamy “Amen”.

Reklama

Jak należy przyjmować Komunię świętą? Na rękę czy do ust?

Obie formy są dopuszczalne. Nie jest prawdą, że przyjmowanie Komunii św. na rękę to świętokradztwo. Ale w sytuacji pandemii – ze względu na higienę – biskupi i duszpasterze rekomendują wszystkim przyjmowanie Komunii św. na rękę. Nie można jednak nikomu zabronić przyjmowania jej w taki sposób, w jaki chce.

Czy można śpiewać pieśni?

Tak! Śpiewajmy pieśni! Warto usłyszeć, co to znaczy wspólny śpiew w kościele. W maseczce jest to wymagające, ale nie niemożliwe.

Czy mogę nie uczestniczyć we Mszy świętej, jeśli obawiam się zarażenia wirusem? Czy w tym przypadku popadam w grzech ciężki?

W specjalnym komunikacie abp Stanisław Gądecki zachęcił biskupów odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. i zasugerował utrzymanie dyspensy dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji i właśnie osób, które czują obawę przed zarażeniem. Jednak trzeba odróżnić obawę racjonalną od strachu irracjonalnego – rację od emocji. W pierwszym wypadku – gdy mieszkam z osobą narażoną, a mam kontakt z zakażonymi, rzeczywiście lepiej nie uczestniczyć we mszy w kościele. Ale za taką decyzją powinna iść logika: w takim wypadku nie powinno się także chodzić na zakupy czy do restauracji. Jeśli strach dotyczy tylko uczestnictwa we Mszy świętej, a nie ogranicza innych form aktywności – to warto chwilę się nad tym zastanowić. Warto jednak wspomnieć, że niektórzy biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej mszy osobom obawiającym się zarażenia.

O czym powinienem pamiętać korzystając z sakramentu pokuty?

Zawsze powinniśmy wyznać grzechy ciężkie popełnione od ostatniej spowiedzi. Warto mówić krótko i konkretnie. Jeśli w czasie pandemii wyraziliśmy żal doskonały, który oczyszcza z grzechów ciężkich, mimo wszystko spowiadamy się z grzechów od ostatniej spowiedzi, a nie od momentu wyrażenia tego żalu.

Czy mam obowiązek zdezynfekować ręce przed wejściem do kościoła? Czy mogę oczekiwać, że w kościele znajdę płyn i będę mógł z niego skorzystać?

Nie ma takiego obowiązku, choć głos rozsądku i odpowiedzialności podpowiada takie rozwiązania dla dobra wspólnego. Księża nie są także zobligowani do zapewnienia płynu dezynfekującego dla wiernych. Osoby, które chcą zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, mogą przyjść do kościoła w rękawiczkach lub zabrać ze sobą własny płyn/żel.

Czy mogę wziąć udział w przygotowaniu Liturgii – przeczytać czytanie, zaśpiewać Psalm, poprowadzić śpiew ze scholą?

Tak. Nie ma przeciwwskazań, by włączać się w oprawę liturgii, oczywiście przy zachowaniu zaleceń sanitarnych.

Ile osób można zaprosić na chrzest czy Pierwszą Komunię dziecka?

Liczba wiernych w kościołach nie jest już ograniczona. W czasie Mszy rodzina i goście tak jak wszyscy wierni zobowiązani są zakrywać nos i usta – dotyczy to również rodziców i chrzestnych, a także świadczących usługi foto/wideo. Podczas rodzinnego przyjęcia po tej uroczystości nikt nie musi mieć maseczki.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę