Nasze projekty
Reklama
fot. vytas_sdb/Cathopic

5 porad papieża Franciszka dotyczących spowiedzi. „To nie jest pójście na sesję tortur”

Wybierasz się do spowiedzi? A może nadal się zastanawiasz? Przeczytaj pięć porad papieża Franciszka dotyczących sakramentu pokuty i pojednania.

1. Spowiedź jest pierwszym krokiem w podróży powrotnej do Pana

„Jesteśmy jak małe dzieci, które próbują chodzić, ale upadają na ziemię i za każdym razem potrzebują podniesienia przez tatę. Przebaczenie Ojca stawia nas zawsze na nogi: przebaczenie Boga, spowiedź, jest pierwszym krokiem w naszej podróży powrotnej do Pana” – mogliśmy przeczytać w kwietniu na Twitterze papieża.

2. Do spowiedzi nie przystępuje się jako osoba karcona, która musi się upokorzyć

„Co jest centrum, grzechy, czy też Ojciec, który wybacza wszystko? Do spowiedzi nie przystępuje się jako osoba karcona, która musi się upokorzyć, ale jako dziecko, które biegnie, by przyjąć uścisk Ojca. A Ojciec podnosi nas w każdej sytuacji, przebacza nam każdy grzech. Dam wam małą radę: po każdej spowiedzi zostańcie kilka chwil, aby zapamiętać przebaczenie, które otrzymaliście. Strzeżcie tego pokoju w swoim sercu, tej wolności, którą odczuwacie w swym wnętrzu” – mówił papież do młodych na Słowacji we wrześniu 2021 roku.

3. Centrum spowiedzi jest Jezus, który na nas czeka

„Kiedy idę do spowiedzi, to po to, aby doznać uzdrowienia, uleczyć moją duszę. Aby wyjść z większym zdrowiem duchowym. Aby przejść od nędzy do miłosierdzia. Centrum spowiedzi jest Jezus, który na nas czeka, słucha nas i przebacza nam. Pamiętajmy o tym: jesteśmy w sercu Jezusa przed naszymi błędami” – tłumaczył Franciszek w wideo prezentującym marcową intencję Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy.

Reklama

4. Konfesjonał to nie sala tortur

„Pójście do spowiedzi nie jest udaniem się na sesję tortur. To wyruszenie, by chwalić Boga, bo jako grzesznik przez Niego zostałem zbawiony. Czy czeka On na mnie, aby mnie obić kijami? Nie, czeka na mnie z czułością, aby mi wybaczyć. A jeśli jutro uczynię to samo? To idź raz jeszcze, i jeszcze, jeszcze, idź! On zawsze na nas czeka. To jest czułość Pana, pokora, łagodność…” – tłumaczył papież w czasie jednej z mszy w kaplicy Domu Świętej Marty.

5. On zawsze wybacza

„Bóg bowiem nam niestrudzenie przebacza. Kiedy Piotr zapytał Jezusa: „Ile razy mam przebaczyć? Czy siedem razy” – Pan odpowiedział – „nie siedem razy, ale siedemdziesiąt razy”, to znaczy, zawsze. Jeśli w twoim życiu popełniłeś wiele strasznych grzechów, ale wyraziłeś skruchę, poprosiłeś o wybaczenie – to Bóg przebacza tobie natychmiast, On zawsze wybacza” (…) „Boże przebaczenie jest darmowe, bo Chrystus zapłacił cenę za nas. Nie musimy się więc zastanawiać, jak wiele Bóg może wybaczyć. Wystarcza skrucha i prośba o przebaczenie. Przykładem jest syn marnotrawny, przygotowujący słowa, kiedy jego ojciec wychodzi w pół drogi, obejmuje go” – podkreślał Franciszek w czasie homilii na mszy świętej w Domu Świętej Marty.

kh/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę