W siedmiu kadrach. Wielkopostne rozważania filmowe
Siedem filmów, siedem fragmentów niedzielnej Ewangelii. Jeśli lubisz filmy i nie boisz się fundamentalnych pytań, seria „W siedmiu kadrach” jest właśnie dla ciebie.
Czy we współczesnych filmach można znaleźć głębsze inspiracje, ziarno duchowości, a nawet Boga? Czy filmy te mogą stanowić komentarz do tekstów Ewangelii? Czy można w ten sposób bardziej świadomie przeżyć okres Wielkiego Postu? Seria „W siedmiu kadrach” to zaproszenie do cotygodniowego podjęcia trzech kroków: przeczytaj Ewangelię, zobacz proponowany film, zastanów się nad pytaniami i przemyśleniami, które pojawią się w odcinku.
Seria będzie publikowana na kanale YouTube w każdą sobotę Wielkiego Postu jako wprowadzenie do rozważania niedzielnych Ewangelii. Autorem rozważań jest ks. Grzegorz Ogorzałek, twórca autorskiego kanału na YouTube „W koloratce”.
Ojciec duchowny Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Twórca kanału na YouTube pt. “W koloratce”. W swoich nagraniach poszukuje ziaren Ewangelii w filmach lub serialach.
Nic nie przychodzi samo. I choć sformułowanie „praca nad sobą” wielu przyprawia o dreszcze, to okazuje się, że chęć codziennego wchodzenia na wyższy level kształtowania swojej osobowości i duchowości, jest receptą na świętość według Kostki. To właśnie dlatego święty Stanisław Kostka jest przewodnikiem tegorocznych rozważań Drogi Krzyżowej dla młodych – ciałem i duchem, bo na pracę nad sobą nigdy nie jest za późno.
Dlaczego święty z półwiecznym stażem to patron współczesnej młodzieży? Dziś nie funkcjonuje już przecież podział społeczeństwa na stany, nie ma większych trudności w dostaniu się na studia, a podróż z Wiednia do Rzymu nie wiąże się z podjęciem miesięcznej, pieszej wędrówki. Kiedy jednak ściągniemy ze świętego Stanisława Kostki maskę XVI–wiecznej postaci historycznej, zobaczymy szereg problemów, z jakimi zmagał się na co dzień, a które wciąż pozostają aktualne: trudność w rozeznaniu drogi życia, przyszłość układana według wizji rodziców i rodziny, brak odwagi w podejmowaniu decyzji, walka ze stereotypami związanymi z pójściem drogą powołania do kapłaństwa czy życia zakonnego… Choć św. Stanisław Kostka żył pół wieku temu, może wciąż ma nam coś do przekazania? Dlatego spróbujmy złożyć swoje codzienne życie w jego ręce.
Każdego dnia #WYŻEJ
Silna wiara i styl życia zawarty w dewizie: „Do wyższych rzeczy zostałem stworzony”, doprowadziły Kostkę do najwyższej z wartości – do świętości. #WYŻEJ to wyzwanie postawione nam przez świętego, by każdy dzień Wielkiego Postu wypełnić małymi krokami w drodze do świętości. To codzienna pomoc w nauce umiejętności podejmowania decyzji, ćwiczeniu pokory, wytrwałości, naprawianiu relacji z najbliższymi, umiejętności dawania świadectwa, odkrywaniu potęgi miłości. To także zachęta, by nie rezygnować z niesienia ciężaru krzyża, ale wytrwale nieść go przez życie: stacja po stacji. I choć będą także i upadki, a perspektywę mety przysłoni śmierć, warto podjąć trud sięgnięcia w swoim życiu #WYŻEJ.
Rozważania Drogi Krzyżowej dla młodzieży ze św. Stanisławem Kostką: #WYŻEJ, będą publikowane w każdy piątek Wielkiego Postu. Jeśli chcesz otrzymywać w przeddzień publikacji treść rozważań Drogi Krzyżowej wraz z zestawem motywujących cytatów, zapisz się do newslettera, wpisując swój adres e-mail w pole znajdujące się na końcu tekstu. Drukuj, składaj w Kostkę, wycinaj, a przede wszystkim – rozważaj w każdym czasie i miejscu!
Kapłan Archidiecezji Krakowskiej, pochodzi z Rabki-Zdroju,
od lat związany z Ruchem Apostolstwa Młodzieży.
Obecnie duszpasterz w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej
oraz katecheta w technikum i szkołach zawodowych.
Pomysłodawca i koordynator akcji modlitewnej #panamska10 i #portM10,
pracuje w Duszpasterstwie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.
Dziennikarz, sekretarz redakcji portalu Stacja7. Pracowała w Sekcji Komunikacji Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, agencji kreatywnej, swoje teksty publikowała także na łamach tygodników katolickich. Odpowiedzialna za projekty medialne i marketingowe.