Nasze projekty

Pamiętajcie o „Ogrodach”

Jonasz Kofta śpiewał kiedyś: "Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście", i co, pamiętamy? Przyszliśmy z Ogrodu Najlepszego Ogrodnika Świata i to On całe życie raczy nas swoimi owocami.

Reklama

Zawsze kiedy przygotowujemy rekolekcje z Ojcem Adamem, zaczyna się od lekkiej paniki i stanu przedzawałowego. Dzieje się tak, ponieważ mimo, że jesteśmy portalem także newsowym, za ojcem Adamem zdążyć łatwo nie jest. Zwykle odbywa się to tak: dzwoni Ojciec i mówi: mam pojutrze chwilę, może nagramy rekolekcje, tematem będzie… i tu pada słowo – klucz, od którego zależy gdzie będziemy nagrywać i jak mamy się przygotować.

– W tym roku nagramy Ogrody – mówi o. Adam – ważne więc, że musi być zielono, owocowo, no i ciepło. Przypomnę tylko, że rzecz dzieje się w listopadzie. Zaczynają się więc poszukiwania ogrodu, w którym w listopadzie będzie zielono i ciepło. Na dodatek blisko miejsca, w którym akurat będzie wtedy Ojciec. 

Pada na Łódź. Jest Palmiarnia, może się udać. Szukamy od czego zacząć, no tak, oczywiście Łódzki Ogród Botaniczny, należy do Urzędu Miasta – no to zaczną się schody – myślimy. Dokumenty, wnioski, pozwolenia….

Reklama

Nic bardziej mylnego. Przemiłe Panie w Urzędzie, przyspieszona procedura, dostępność pod telefonem, nawet po godzinach urzędowania. Pan Kierownik w Palmiarni niezwykle życzliwy, pomaga nam w noszeniu sprzętu, zapytuje o kawę, pokazuje Palmiarnię. Ludzie są dobrzy i nigdy nie należy myśleć źle o urzędnikach, to bardzo krzywdzące.

Reklama

Bez względu na to jakie należy poczynić przygotowania, kiedy już zaczynamy nagranie, kiedy Ojciec zaczyna wprowadzać nas w Ogrody, kiedy opowiada o największym Ogrodniku świata, wszystko staje się głębokie, wszystko do czegoś prowadzi, wszystko ma jakiś sens i składa się w całość. W całość Darów, które otrzymujemy od Pana Boga. Składa się w Pełnię, pięknie zazieleniony Ogród. Wszystkie dary, które otrzymujemy, nagle zaczynają funkcjonować w naszej głowie jako te sprawy, które są nam najbardziej potrzebne. O których na co dzień w ferworze zajęć zapominamy i tylko kiedy mamy czas, możliwość, ale też światło od Pana Boga, zaczynamy sobie o nich przypominać i myśleć jak bardzo determinują nasze życie. 

I te Dary Ducha św. opisane przez Izajasza: duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pańskiej i te owoce, można powiedzieć wykrzyczane przez Pawła do Galatów w rozdziale o Właściwej wolności Chrześcijańskiej. Miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. Jeśli na nie spojrzeć z perspektywy naszego życia, naszego zabiegania, zapomnienia o innych, widzimy Owoce, które są nam w życiu niezbędne, a z którymi wszyscy nie najlepiej się mamy. Cierpliwość, uprzejmość, spokój, itd to narzędzia za pomocą których zdobywa się wolność. Tak mówi o. Adam, tak mówi Paweł i przede wszystkim tak mówi Chrystus.

Reklama

Życzę więc wszystkim nam, byśmy w tym Adwencie powalczyli o taką wolność, do której prowadzą te dary, bo tylko wtedy będziemy naprawdę gotowi na przyjęcie Pana Jezusa, który już niedługo znów się Narodzi dla nas, w nas. I zaprasza nas do swojego Ogrodu.

W tym numerze:

 

„Ogrody”. Adwentowe rekolekcje o. Adama Szustaka


Biblijni przewodnicy po Adwencie. Prorok Izajasz


Zdążyć na święta. Jak przeżyć Adwent?


Co daje Duch Święty?


Charyzmaty codzienności


Modlitwa do Ducha Świętego


Co to jest Adwent?


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę