Nasze projekty
Aneta Liberacka

Na poziom Krzyża

Aby zrozumieć Jezusa, trzeba przenieść się na zupełnie inny poziom

Reklama

W Wielki Piątek wielu uczniów powróciło smutnych do swoich domów, inni woleli pójść do domów na wsi, aby zapomnieć o krzyżu. Pytam was: jak dziś wieczorem chcecie powrócić do waszych domów?

Pytanie, które zadał Papież Franciszek na krakowskich Błoniach podczas Światowych Dni Młodzieży, powinniśmy sobie zadawać każdego dnia. A na pewno powinniśmy je zadawać sobie w każdy Wielki Piątek.

Reklama
Reklama

Dlaczego uczniowie wrócili smutni? Dlaczego nam jest smutno?

fot. Raquel Schaar / WikimediaCommons

Reklama
Reklama

Dlatego że normalnie, po ludzku, ciężko zrozumieć odejście Mistrza. Dlatego że gdy mówi, nie potrafimy słuchać. Dlatego że nie rozumiemy, co do nas mówi. Dlatego że tak zapędziliśmy się w naszym wspaniałym życiu, które nam ofiarował, iż zapomnieliśmy do czego ono ma nas zaprowadzić. Dlatego więc każdego roku w święta Wielkanocne, każdego dnia podczas czytania Ewangelii, w każdą niedzielę na Mszy Św. Jezus zmusza nas, abyśmy przestali myśleć po ludzku i zaczęli być (a przynajmniej starali się) jak On.

Jezus od swojego Narodzenia wywraca – niczym kramy handlarzy w świątyni – nasz wygładzony, poukładany i unormowany po ludzku obraz świata. Wywraca nam ten nasz ludzki obrazek po to, byśmy spróbowali wznieść się na inny poziom, wskoczyć na wyższy level. Normalnie, czyli po ludzku, Król rodzi się w pałacu, nie w szopie. Normalnie, korzysta ze sposobności i zaszczytów, a nie trudzi się całe życie pielgrzymując. Normalnie, czyli po ludzku, jeśli ktoś nas bije, chcemy oddać, a nie nadstawiać drugi policzek. Normalnie, jeśli coś potrafimy, to chwalimy się tym na wszystkich “fejsach” i chcemy pokazać całemu światu, a nie prosimy innych o milczenie. Normalnie, gdy ktoś jest czemuś winien, rzucamy w niego “swój kamień”. Normalnie, gdy ktoś umiera, płaczemy.

Reklama

Normalnie, po ludzku, myślimy zupełnie inaczej niż Jezus.

Dlatego każdego roku, w święta wielkanocne szczególnie, wybija nas z tych schematów. Każe zaryzykować, pomyśleć szerzej, postarać się, przeskoczyć to nasze ludzkie “normalnie” i przejść na najwyższy level. Wejść z Nim na Golgotę, nie po to, żeby tam przegrać, ale właśnie po to, żeby odnieść ostateczne Zwycięstwo. Zwycięstwo nad swoim myśleniem. Zwycięstwo nad przywiązaniem do tego, co tak bardzo ludzkie. Zwycięstwo nad smutkiem i znużeniem. Zwycięstwo nad wszelkimi porażkami. Tylko z Chrystusem na Golgocie, jesteśmy w stanie odnieść prawdziwe Zwycięstwo.

W Wielki Piątek Jezus kolejny raz mówi do nas: wybij się z tych schematów. Przestań myśleć jak człowiek. Wywróć swoje myślenie. Tylko cierpienie i śmierć oznacza zwycięstwo i to jest właśnie Moje “normalnie”. Przecież to pokazuję Ci każdego roku w Wielki Piątek. To pokazuję Ci w każdej Eucharystii. Pomyśl w końcu jak Ja.

Pomyśl jak Jezus.

Wszystkim czytelnikom portalu Stacja7,

życzymy pięknych Świąt Wielkanocnych.

Życzymy wejścia na najwyższy level,

wzniesienia się z Chrystusem na poziom Golgoty.

Życzymy Wielkiego Zwycięstwa,

Prawdziwego Zmartwychwstania

Z Jezusem


• ABC Triduum. Trzy dni, jedna tajemnica

• Pierwsze reakcje

• Brama śmierci. Brama życia

• Ostatnia Wieczerza. Jak było naprawdę?

• Szach i mat. Zwycięstwo na krzyżu

• Co Jezus robił w Wielką Sobotę?

• Cud Zmartwychwstania

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite