Nasze projekty

Marzenia o prawdzie

Dlaczego o prawdzie? Bo jest ważna. Bo świat byłby lepszy, gdyby ludzie żyli w prawdzie. Bo za prawdę najlepsi umierali i umierają. Bo prawdą jest Chrystus

Reklama

Gdy­by większość Po­laków wkroczyła na drogę praw­dy, sta­libyśmy się na­rodem wol­nym już teraz, powiedział kiedyś ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Gdyby każdy z nas wkroczył na drogę prawdy, stałby się wolny. Wspaniałe jest poczucie, że żyje się w prawdzie, że nie dźwiga się na sobie ciężaru kłamstwa. W momencie gdy prawda wychodzi na jaw, człowiek czuje jakby mu ściągnięto ciężki bagaż z pleców. Nawet jeśli trzeba stawić czoła trudnym konsekwencjom. Koleżanka, która przeżyła zdradę własnego męża, opowiadała wiele lat po tym, gdy już udało się odbudować małżeństwo, że widziała, jak on bardzo się męczył żyjąc w kłamstwie. Jak bardzo się ukrywał, ile musiał wkładać pracy w to, żeby prawda nie wyszła na jaw. Gdy wszystko się wydało, wiedział, że konsekwencje będą dramatyczne a mimo to poczuł ulgę. Prawda Was wyzwoli, powiedział Chrystus (Powiedz prawdę, a umrzesz).

Prawda ukryta ze strachu, prawda przemilczana (z którą rozprawił się Norwid w „Milczeniu”), prawda poprawna politycznie, prawda spreparowana – zamieniona w kłamstwo – po to by pokazać siebie w lepszym świetle, by tworzyć swój obraz jako innego, lepszego człowieka (Dwie siostry – prawda i wolność).

Reklama

Marzenia o prawdzie

Tyle zadajemy sobie trudu, żeby żyć w kłamstwie.

Edyta Stein radziła: Bądź w oczach wszystkich tym, kim jesteś. Trzeba być w oczach każdego człowieka tym, czym się jest w oczach Boga. Ks. Popiełuszko mówił, że  prawda jest niezmienna, nigdy nie da się jej zniszczyć i że mamy ją wypowiadać gdy inni milczą (Ks. Popiełuszko: Za prawdę trzeba zapłacić). Jan Paweł II przestrzegał, że: wielki zamęt wprowadza człowiek, jeśli prawdę próbuje oddać na służbę kłamstwa (Rozmowy z Janem Pawłem II. Prawda).

Reklama

Gdyby zatem zadać sobie trochę trudu i zacząć żyć w prawdzie? Zacząć może od spraw drobnych, codziennych: nie wymyślać skomplikowanego powodu dlaczego coś zrobiliśmy lub nie zrobiliśmy,  zamiast tłumaczyć się trudną sytuacją komunikacyjną w mieście, wystarczy zwyczajnie powiedzieć: zaspałem, zagapiłem się, zagadałem (5 drobnych spraw, które powiedzą Ci, czy jesteś uczciwy).

Warto zrobić pierwszy krok w kierunku prawdy, w kierunku uczciwości, w kierunku wolności.


Zapraszam do numeru o prawdzie!

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę